Wyzwolono Mosul: Zwycięstwo nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku
Premier Iraku wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformował o wyparciu dżihadystów z okupowanej części miasta.
Premier Iraku Haider al-Abadi pojechał do Mosulu, aby złożyć gratulacje za zwycięstwo nad siłami dżihadystów w Mosulu.
. Iraqi Prime Minister Media Office/Handout via REUTERS/Forum

Premier Iraku Haider al-Abadi pojechał do Mosulu, aby złożyć gratulacje za zwycięstwo nad siłami dżihadystów w Mosulu.

Premier Iraku Haider al-Abadi pojechał do Mosulu, aby złożyć gratulacje „bohaterskim walczącym i irackiemu narodowi” za zwycięstwo nad siłami dżihadystów w Mosulu. Wydał też oficjalne oświadczenie, w którym poinformował o wyparciu ISIS z okupowanej części miasta. Irackie siły wciąż walczą z niedobitkami ekstermistów, którzy bronią się w niewielkiej części w pobliżu starego miasta – podaje BBC.

Władze Iraku ogłosiły pełne wyzwolenie wschodniego Mosulu w styczniu tego roku, jednak jego zachodnia część, wraz ze Starym Miastem, wciąż znajdowała się pod wpływem ISIS.

Kiedy ISIS zajęło Mosul?

Miasto zostało zajęte przez siły eksternistów w 2014 roku i proklamowano w nim samozwańczy kalifat. Od tamtej pory było bastionem i stolicą ISIS w Iraku. Na ulicach miast odbywały się publiczne egzekucje. Homoseksualistów zrzucano z dachów, a osoby, które nie chciały się podporządkować rządom kalifatu (np. mężczyźni odmawiający zapuszczenia brody lub kobiety, które nie chciały nosić burki), były skazywane na śmierć lub więzienie. W tym czasie w mieście mieszkało około 2,5 mln osób.

Walki o Mosul trwały osiem miesięcy. Znaczna część miasta obróciła się w ruinę. Tysiące mieszkańców zginęły, blisko milion musiało uciekać. ONZ szacuje koszt odbudowy podstawowej infrastruktury na ponad miliard dolarów.

Mosul jest drugą po Bagdadzie największą metropolią w Iraku, a przejęcie kontroli nad miastem było największym strategicznym osiągnięciem Państwa Islamskiego.

Miasto zostało odbite wspólnymi siłami przez rządowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów wspierane przez USA.

Czy to ewidentny koniec Państwa Islamskiego?

O ile miasto zostało odbite, o tyle trudno mówić o końcu działań dżihadystów w Iraku. W ciągu ostatnich miesięcy tracili oni Mosul, ale dokonywali ataków w innych regionach kraju.

Jak podaje PAP, wciąż kontrolują oni wiejskie i pustynne tereny na zachód i południe od Mosulu oraz terytoria we wschodniej i środkowej Syrii, gdzie ich samozwańcza stolica, Ar-Rakka, jest oblegana przez siły wspierane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj