Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Wyzwolono Mosul: Zwycięstwo nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku

Premier Iraku Haider al-Abadi pojechał do Mosulu, aby złożyć gratulacje za zwycięstwo nad siłami dżihadystów w Mosulu. Premier Iraku Haider al-Abadi pojechał do Mosulu, aby złożyć gratulacje za zwycięstwo nad siłami dżihadystów w Mosulu. . Iraqi Prime Minister Media Office/Handout via REUTERS / Forum
Premier Iraku wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformował o wyparciu dżihadystów z okupowanej części miasta.

Premier Iraku Haider al-Abadi pojechał do Mosulu, aby złożyć gratulacje „bohaterskim walczącym i irackiemu narodowi” za zwycięstwo nad siłami dżihadystów w Mosulu. Wydał też oficjalne oświadczenie, w którym poinformował o wyparciu ISIS z okupowanej części miasta. Irackie siły wciąż walczą z niedobitkami ekstermistów, którzy bronią się w niewielkiej części w pobliżu starego miasta – podaje BBC.

Władze Iraku ogłosiły pełne wyzwolenie wschodniego Mosulu w styczniu tego roku, jednak jego zachodnia część, wraz ze Starym Miastem, wciąż znajdowała się pod wpływem ISIS.

Kiedy ISIS zajęło Mosul?

Miasto zostało zajęte przez siły eksternistów w 2014 roku i proklamowano w nim samozwańczy kalifat. Od tamtej pory było bastionem i stolicą ISIS w Iraku. Na ulicach miast odbywały się publiczne egzekucje. Homoseksualistów zrzucano z dachów, a osoby, które nie chciały się podporządkować rządom kalifatu (np. mężczyźni odmawiający zapuszczenia brody lub kobiety, które nie chciały nosić burki), były skazywane na śmierć lub więzienie. W tym czasie w mieście mieszkało około 2,5 mln osób.

Walki o Mosul trwały osiem miesięcy. Znaczna część miasta obróciła się w ruinę. Tysiące mieszkańców zginęły, blisko milion musiało uciekać. ONZ szacuje koszt odbudowy podstawowej infrastruktury na ponad miliard dolarów.

Mosul jest drugą po Bagdadzie największą metropolią w Iraku, a przejęcie kontroli nad miastem było największym strategicznym osiągnięciem Państwa Islamskiego.

Miasto zostało odbite wspólnymi siłami przez rządowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów wspierane przez USA.

Czy to ewidentny koniec Państwa Islamskiego?

O ile miasto zostało odbite, o tyle trudno mówić o końcu działań dżihadystów w Iraku. W ciągu ostatnich miesięcy tracili oni Mosul, ale dokonywali ataków w innych regionach kraju.

Jak podaje PAP, wciąż kontrolują oni wiejskie i pustynne tereny na zachód i południe od Mosulu oraz terytoria we wschodniej i środkowej Syrii, gdzie ich samozwańcza stolica, Ar-Rakka, jest oblegana przez siły wspierane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama