Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Jeff Bezos, założyciel Amazona, najbogatszym człowiekiem na ziemi

Jeff Bezos Jeff Bezos Forum
Jego droga od garażowej firmy po giganta e-commerce i branżę kosmiczną to świetny scenariusz na film.

Dotarcie na szczyt zajęło mu dokładnie 19 lat. Jeff Bezos po raz pierwszy pojawił się na liście najbogatszych w 1998 roku, tuż po debiucie giełdowym Amazona, a jego majątek szacowano wówczas na 1,6 mld dolarów. Dziś to już 112 mld (tylko przez ostatni rok wzbogacił się o 39,2 mld), co zapewnia mu pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”.

Jeff Bezos bogatszy niż Bill Gates

Twórca Amazona wyprzedził nawet Billa Gatesa, który przez ostatnie lata niezmiennie okupował podium. W 1998 roku, kiedy Bezos wchodził na listę najbogatszych, Bill Gates i Warren Buffett byli najbogatszymi ludźmi świata, a Bezos mógł tylko marzyć o ich fortunach. Teraz ma o 22 mld więcej od Gatesa i 28 mld więcej od Buffetta.

Główną część majątku Bezosa stanowią akcje Amazona, którego założył w 1994 roku, a trzy lata później wprowadził na giełdę. I choć 16 proc. udziałów w portalu to główna składowa fortuny miliardera, to nie jest to jedyne źródło jego bogactwa. Bezos posiada także udziały w swojej spółce rakietowej Blue Origin, warte 3 mld dolarów, oraz udziały w „Washington Post”, warte ok. 250 mln dol.

Z garażu do Amazona

Jego droga od garażowej firmy po giganta e-commerce i branżę kosmiczną to świetny scenariusz na film. Zanim Bezos znalazł się na listach magazynu „Forbes”, musiał naprawdę ciężko pracować. Rozkręcał interes z trzema kolegami i przez pierwszych sześć lat, nawet kiedy wartość firmy już wzrosła, interes nie przynosił jeszcze zysków.

Zanim majątek Bezosa przekroczył psychologiczną magiczną barierę 100 mld dolarów, Bezos, który dostał to nazwisko po drugim mężu matki, imigrancie z Kuby, przeżył rozwód rodziców i dorastał na ranczu u dziadka w Teksasie, gdzie zajmował się głównie wypasem bydła. Jako nastolatek przeniósł się wraz z rodziną do Miami na Florydzie i dopiero tam pokazał swoje wybitne zdolności i zainteresowania sprawami technicznymi.

Bezos zawsze coś projektował

Zawsze projektował i tworzył proste urządzenia elektroniczne. Początkowo chciał studiować fizykę. W 1986 roku ukończył jednak uniwersytet w Princeton na wydziale inżynierii elektronicznej i informatyki. Po studiach próbował dostać się na Wall Street, ale nie jako makler, tylko informatyk giełdowy. Potem zdobywał doświadczenie w sieci handlowej Fitel, a następnie w Bankers Trust Company, gdzie doszedł nawet do stanowiska wiceprezesa.

Pomysł z Amazonem zaczął wprowadzać w życie w wieku zaledwie 26 lat. Zaczynał od internetowej sprzedaży książek. Jak na lata 90., pomysł był innowacyjny. Kluczem do sukcesu było zaś stworzenie nowej rzeczywistości w branży księgarskiej i udostępnienie szerokiej publiczności przeróżnych książek za pomocą jednego kliknięcia. To Bezos sprawił, że wielcy potentaci amerykańskiego rynku księgarskiego, tacy jak np. sieć Borders, musieli ogłosić upadłość.

Dopiero po kilku latach Amazon rozszerzył asortyment poza książki, w sklepie pojawiły się zabawki, biżuteria i sprzęt elektroniczny. Swoje zrobiło też pojawienie się czytnika Kindle, dzięki któremu kupujący nie musieli już czekać na kuriera z dostawą, tylko dostawali produkt od ręki. Później pojawił się też projekt Amazon Web Services, który dostarcza usługi w chmurze. A dziś za pośrednictwem Amazona można kupić już prawie wszystko (w formie tradycyjnej oraz elektronicznej), nawet produkty z rynku żywności.

Przez 24 lata Amazon urósł do rozmiaru giganta zatrudniającego 150 tys. osób i generującego blisko 90 mld dolarów rocznego przychodu. Szacuje się, że jedna trzecia użytkowników internetu korzysta każdego dnia z usług pośrednio lub bezpośrednio powiązanych z Amazonem. A firma wciąż jest tyglem innowacji, np. próbując wykorzystać do pomocy w dostarczaniu zamówień drony albo zatrudniając roboty zamiast ludzi do pomocy w sortowniach.

Marzenia o lotach w kosmos

W 2000 r. Bezos wrócił do swoich zainteresowań kosmosem i wkroczył w zupełnie nową branżę, tworząc prywatne przedsiębiorstwo sektora kosmicznego Blue Origin, które zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem nowoczesnych systemów transportu kosmicznego. Bezos założył, że umożliwi ludziom loty w kosmos i nie będzie zapamiętany tylko jako twórca Amazona. Blue Origin ma już za sobą loty testowe rakiet takich jak np. New Shepard i jest uczestnikiem programu NASA – Commercial Crew Program, który zajmuje się prywatnym transportem orbitalnym.

Współpracownicy Bezosa nie zawsze go chwalą. Twierdzą, że w codziennych kontaktach jest wybuchowy i mało dyplomatyczny. Na opinii o Bezosie kładzie się też cieniem zła opinia o samej firmie Amazon jako pracodawcy, który jest krytykowany nie tylko za unikanie płacenia podatków, ale też za kiepskie warunki pracy, maksymalny wyzysk i nieuczciwe praktyki, takie jak zbieranie na temat klientów ogromnych ilości danych.

Żonaty, ojciec czwórki dzieci, mocno chroniący swoją prywatność, ciągle jednak zaskakuje, rozwija się i szuka nowych pomysłów na rozwój kolejnych biznesów. Ma ogromną motywację do pracy i pasję, której można pozazdrościć.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama