Jeff Bezos, założyciel Amazona, najbogatszym człowiekiem na ziemi
Jego droga od garażowej firmy po giganta e-commerce i branżę kosmiczną to świetny scenariusz na film.
Jeff Bezos
Forum

Jeff Bezos

Dotarcie na szczyt zajęło mu dokładnie 19 lat. Jeff Bezos po raz pierwszy pojawił się na liście najbogatszych w 1998 roku, tuż po debiucie giełdowym Amazona, a jego majątek szacowano wówczas na 1,6 mld dolarów. Dziś to już 112 mld (tylko przez ostatni rok wzbogacił się o 39,2 mld), co zapewnia mu pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”.

Jeff Bezos bogatszy niż Bill Gates

Twórca Amazona wyprzedził nawet Billa Gatesa, który przez ostatnie lata niezmiennie okupował podium. W 1998 roku, kiedy Bezos wchodził na listę najbogatszych, Bill Gates i Warren Buffett byli najbogatszymi ludźmi świata, a Bezos mógł tylko marzyć o ich fortunach. Teraz ma o 22 mld więcej od Gatesa i 28 mld więcej od Buffetta.

Główną część majątku Bezosa stanowią akcje Amazona, którego założył w 1994 roku, a trzy lata później wprowadził na giełdę. I choć 16 proc. udziałów w portalu to główna składowa fortuny miliardera, to nie jest to jedyne źródło jego bogactwa. Bezos posiada także udziały w swojej spółce rakietowej Blue Origin, warte 3 mld dolarów, oraz udziały w „Washington Post”, warte ok. 250 mln dol.

Z garażu do Amazona

Jego droga od garażowej firmy po giganta e-commerce i branżę kosmiczną to świetny scenariusz na film. Zanim Bezos znalazł się na listach magazynu „Forbes”, musiał naprawdę ciężko pracować. Rozkręcał interes z trzema kolegami i przez pierwszych sześć lat, nawet kiedy wartość firmy już wzrosła, interes nie przynosił jeszcze zysków.

Zanim majątek Bezosa przekroczył psychologiczną magiczną barierę 100 mld dolarów, Bezos, który dostał to nazwisko po drugim mężu matki, imigrancie z Kuby, przeżył rozwód rodziców i dorastał na ranczu u dziadka w Teksasie, gdzie zajmował się głównie wypasem bydła. Jako nastolatek przeniósł się wraz z rodziną do Miami na Florydzie i dopiero tam pokazał swoje wybitne zdolności i zainteresowania sprawami technicznymi.

Bezos zawsze coś projektował

Zawsze projektował i tworzył proste urządzenia elektroniczne. Początkowo chciał studiować fizykę. W 1986 roku ukończył jednak uniwersytet w Princeton na wydziale inżynierii elektronicznej i informatyki. Po studiach próbował dostać się na Wall Street, ale nie jako makler, tylko informatyk giełdowy. Potem zdobywał doświadczenie w sieci handlowej Fitel, a następnie w Bankers Trust Company, gdzie doszedł nawet do stanowiska wiceprezesa.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj