Świat

Kolumbia się odmładza

Najmłodszy prezydent Kolumbii

Prezydent Kolumbii, Iván Duque wraz z rodziną Prezydent Kolumbii, Iván Duque wraz z rodziną Nicolas Galeano/Courtesy of Colombian Presidency/Handout/Reuters / Forum
Były rockman ma parę pilnych spraw na głowie.

Do polityki wszedł ledwie 4 lata temu, ale pochodzi z domu z tradycjami: ojciec był senatorem i ministrem kopalnictwa. W liceum założył kapelę rockową, ale studiował już jak trzeba – prawo w Waszyngtonie.

42-letni Iván Duque został najmłodszym prezydentem Kolumbii, kolejna nowa twarz na światowych salonach, a urząd będzie sprawował w tandemie z Marią Lucią Ramirez, z kolei pierwszą w dziejach kobietą wiceprezydentem. Jest nowicjuszem, miał natomiast doświadczonego mentora Álvaro Uribe Véleza, konserwatywnego prezydenta w latach 2002–10. W ostrej kampanii prócz klasycznych zaklęć: walki z korupcją i rozkręcenia gospodarki oraz zasypywania podziałów, istotną częścią była obietnica, że nowy prezydent zrewiduje porozumienie pokojowe z FARC, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii, podpisane dwa lata temu, które kładło kres trwającej pół wieku krwawej wojnie domowej.

Takie stanowisko zapewniło mu głosy osób przeciwnych porozumieniu, ale i stawka jest olbrzymia: FARC złożyło broń i w ramach historycznego kompromisu weszło do parlamentu. Duque szybko będzie musiał spróbować swych talentów, żeby nie zepsuć tego, co udało się osiągnąć.

Z kolei Amerykanie domagają się ograniczenia upraw koki i bardziej stanowczej walki z narkotykami. A prezydent sąsiedniej niespokojnej i targanej kryzysem Wenezueli Nicolás Maduro niedawno oskarżył jego poprzednika na tym urzędzie Juana Manuela Santosa o współudział w zamachu na swoje życie. W Kolumbii jest już ponad milion Wenezuelczyków, którzy uciekli tu przed tragicznymi warunkami życia. I zaczyna to być narastający problem. Na początek były rockman ma więc parę pilnych spraw na głowie.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolumbia się odmładza"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną