Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Nowa odmiana koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Polska zawiesza loty

Panorama Londynu Panorama Londynu Wikipedia
W związku informacjami o pojawieniu się na Wyspach nowego wariantu koronawirusa coraz więcej krajów, w tym Polska, zawiesza połączenia z Wielką Brytanią.

Połączenia z Wielką Brytanią już zawiesiły m.in. Polska, Irlandia, Holandia, Niemcy, Bułgaria, Włochy czy Belgia (w tym ostatnim kraju nie będą działały także połączenia kolejowe). O takiej decyzji myślą władze kolejnych państw, a np. Czesi zaostrzyli zasady kwarantanny dla osób przylatujących z Wysp.

Czytaj też: Nie ma drugiej fali pandemii. To co jest?

WHO: kilka przypadków w innych krajach

Wszystko dlatego, że na Wyspach wykryto nowy wariant koronawirusa. Chociaż – jak podaje BBC – nie ma dowodów, że może mieć większą śmiertelność od zarazka, którego znamy, to – jak mówił w weekend premier Boris Johnson – dużo łatwiej się roznosi, nawet o 70 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) jest w stałym kontakcie z brytyjskimi urzędnikami zajmującymi się pandemią i zapewnia, że ma ciągły dopływ informacji o badaniach nad nową odmianą wirusa. Jednocześnie cytowana przez BBC Catherine Smallwood z WHO powiedziała, że ​​dziewięć przypadków tego samego wariantu koronawirusa zgłoszono także w Danii, Australii i Holandii. WHO apeluje o zaostrzenie zasad sanitarnych w Europie w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii tej nowej odmiany.

W Londynie i niektórych częściach kraju obowiązuje od soboty czwarty stopień zagrożenia epidemicznego (Johnson zrezygnował z zapowiadanego wcześniej „poluzowania”). Obostrzenia będą aktualne co najmniej do 30 grudnia. To m.in. zakaz wychodzenia z domu (poza najważniejszymi potrzebami), ograniczenia w handlu (otwarte są tylko sklepy sprzedające niezbędne do codziennego życia towary), zamknięcie różnych usług i miejsc rozrywki.

Czytaj też: Dzieci bez objawów mogą zakażać nawet trzy tygodnie

Polska zawiesza loty o północy z poniedziałku na wtorek

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapytany wieczorem w niedzielę, czy rząd planuje restrykcje dla lotów z Wielkiej Brytanii, powiedział dziennikarzowi Radia Zet: „Najprawdopodobniej będzie taka rekomendacja”. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że w poniedziałek o godz. 10 ma się zebrać Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i nie wyklucza żadnej decyzji, także ograniczenia lotów.

Decyzja zapadła jednak szybciej – kilka godzin później Müller poinformował, że od północy z poniedziałku na wtorek połączenia z Wielką Brytanią zostają zawieszone. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że wydał decyzję, aby od jutra każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii, wykonać test. Tacy podróżni mogą zgłaszać się do lokalnego sanepidu.

Przez całą niedzielę decyzje o zawieszeniu lotów podejmowały inne kraje. Belgijski premier Alexander De Croo ogłosił, że zakaz lotów do i z Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać o północy z niedzieli na poniedziałek. Liczy, że do wtorku będzie więcej konkretnych informacji o nowym szczepie wirusa, więc na razie zakaz wydano na jedną dobę. Dużo szybciej, bo już od godz. 6, połączenia z Wyspami zawiesiła Holandia.

Szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio napisał w mediach społecznościowych, że rząd ma obowiązek chronić mieszkańców Włoch, i zapowiedział, że jego resort wraz z ministerstwem zdrowia wyda rozporządzenie o zawieszeniu połączeń. Warto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje kilkaset tysięcy Włochów.

Na poniedziałek zwołano w trybie pilnym spotkanie przedstawicieli państw członkowskich UE w sprawie nowej pandemicznej sytuacji.

Czytaj też: Naturalna odporność stadna? Niebezpieczne i naukowo nieuzasadnione

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną