Świat

Koleje Retyckie i ich sieć pełna niespodzianek

Jedna piąta tras Kolei Retyckich to obiekty zbudowane przez człowieka – tunele, mosty, wiadukty Jedna piąta tras Kolei Retyckich to obiekty zbudowane przez człowieka – tunele, mosty, wiadukty © Rhätische Bahn
W drugiej części zapraszamy do odkrycia wielu skarbów Gryzoni, do których można dotrzeć zarówno regularnymi, jak i specjalnymi pociągami Kolei Retyckich. Wśród nich jest niezwykłe Muzeum Kolejnictwa Albula.

Koleje Retyckie to nie tylko Ekspres Bernina. Ten regionalny przewoźnik w Gryzonii uruchamia pociągi na sieci liczącej 384 kilometry, w całości zelektryfikowanej, co oznacza brak emisji spalin. Aż jedna trzecia tras położona jest powyżej 1500 metrów nad poziomem morza, również jedna trzecia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast jedna piąta to obiekty zbudowane przez człowieka – tunele, mosty, wiadukty. Koleje Retyckie kojarzą się przede wszystkim z pociągami turystycznymi, jednak obsługują też codzienny transport regionalny w Gryzonii oraz otwierają połączenia towarowe.

Mapa Kolei Retyckichmat. pr.Mapa Kolei Retyckich

Historyczny skład z lokomotywą parową© Rhätische BahnHistoryczny skład z lokomotywą parową

Koleje Retyckie organizują również specjalne przejazdy historycznymi składami z lokomotywą parową w Prättigau, w dolinie Landwasser i w Surselva. Na tych pełnych pięknych widoków trasach pojawiają się niezwykłe, stare wagony. W tym roku kursy pociągami parowymi planowane są na 7 sierpnia, 11 września i 19 października. Aktualne informacje znaleźć można na stronie Rhb.ch.

Muzeum Susch© Rhätische BahnMuzeum Susch

Dla prawdziwych fanów pociągów obowiązkowym punktem jest Muzeum Kolejnictwa Albula, zlokalizowane w Bergün, przy linii Albula, obsługiwanej przez Koleje Retyckie. To wspaniałe miejsce dla całych rodzin. Oryginalne eksponaty i wiernie odwzorowane pomieszczenia oraz jedna z najstarszych lokomotyw typu Krokodil pozwalają jeszcze lepiej poznać tę spektakularną linię. Miłośnikom kolei na pewno spodoba się niesamowita makieta, na którą składają się małe pociągi, miniaturowe budowle, wiadukty i tunele. Twórcy zadbali o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół tak, by widzowie mogli przenieść się w świat wyjątkowych pociągów. Makieta rozstawiona została w sali stanowiącej część muzeum.

Jedna ze stacji obsługiwanych przez Koleje Retyckie znajduje się w maleńkiej wiosce Susch, niedaleko otwartego dwa lata temu Muzeum Susch, poświęconego sztuce współczesnej, założonego przez Grażynę Kulczyk w dawnym kompleksie klasztornym.

Muzeum Kolejnictwa w Bergün© Rhätische BahnMuzeum Kolejnictwa w Bergün

  • Więcej informacji i inspiracji do podróżowania po Szwajcarii: www.MojaSzwajcaria.pl
  • Informacje o Kolejach Retyckich: www.rhb.ch
  • Materiał przygotowany we współpracy z Ambasadą Szwajcarii i Kolejami Retyckimi
  • Cdn... za tydzień na www.polityka.pl
Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Szwajcaria na lato; s. 14
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021
Reklama