Świat

Gdzie dwóch się bije...

Kto szefem PE?

Buzek czy Mauro? Miała być decyzja, jest odroczenie.

Miała być decyzja, jest odroczenie. Donald Tusk i Silvio Berlusconi spotkali się w kuluarach posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, ale nie doszli do porozumienia w sprawie nazwiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego nowej kadencji. Każdy przyjechał przekonany, że to jego kandydat ma nominację w kieszeni i żaden mimo mediacji liderów chadecji nie ustąpił. W tej sytuacji przewodniczącego wybierze sam parlament na inauguracyjnym posiedzeniu na początku lipca.

Włosi grają na zwłokę. Jerzy Buzek ma jednoznaczne poparcie Niemiec - jeszcze wczoraj potwierdziła je w Berlinie kanclerz Angela Merkel - więc jedyne, na co może liczyć Mario Mauro, to przesunięcie układu sił w chadecji w toku negocjacji nad składem Komisji Europejskiej. Wiele może też zależeć od Nicolasa Sarkozy'ego, lidera drugiej co do wielkości partii chadeckiej Europy. Prezydent Francji niekoniecznie musi pójść Tuskowi na rękę - ma mu za złe zmontowanie koalicji przeciw protekcjonizmowi.

Jeśli szefowie państw i rządów nie przełamią impasu, Włosi rozpoczną szybką kampanię na rzecz Mauro wśród deputowanych chadecji. Byłoby niedobrze, gdyby zaczęli przedstawiać Buzka jako kandydata przyniesionego w teczce, forsowanego przez rządy na spotkaniach za zamkniętymi drzwiami. Dlatego polski rząd i deputowani Platformy również powinni zabiegać o poparcie dla swojego kandydata. Może skończyć się na tym, że parlament na przewodniczącego wybierze kogoś trzeciego - aby nie rozsądzać sporu między Berlusconim a Tuskiem.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Styczeń 2021: pięć książek dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
19.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną