Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Europejscy Żydzi są zaniepokojeni

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Anna Kika / Flickr CC by 2.0
Siedemdziesiąt pięć lat po nocy kryształowej – z 9 na 10 listopada 1938 r. – strach przed europejskim antysemityzmem wciąż się utrzymuje.
materiały prasowe

Tak wynika z szeroko zakrojonego badania na temat życia codziennego Żydów w Europie przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej na próbie 6000 osób tego pochodzenia mieszkających w Belgii, we Francji, na Węgrzech, we Włoszech, na Litwie, w Szwecji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, czyli w tych krajach, w których żyje 90 proc. europejskich Żydów.

Badanie to, którego główne wnioski przedstawia Spiegel Online, „pokazuje, jak bardzo ten strach wpływa na ich życie”; portal precyzuje, że "trzy czwarte ankietowanych zauważyło, iż niechęć wobec nich wzrosła w ich kraju na przestrzeni ostatnich pięciu lat. […] Co czwarty był ofiarą antysemickiego ataku, z czego 4proc. doznało agresji z użyciem siły. Co dziesiąty Żyd zatrudniony w Europie jest lub był, jak sam uważa, dyskryminowany w miejscu wykonywania służbowych obowiązków, statystyki są podobne, jeżeli chodzi o bezrobotnych podczas szukania pracy".

Niemieccy Żydzi są najbardziej zaniepokojeni, precyzuje Spiegel Online. Co czwarty myślał o opuszczeniu kraju w ostatnich 5 latach, ponieważ nie czuł się już w nim bezpiecznie. „To ze względu na konflikt na Bliskim Wschodzie”, ponieważ „49 proc. respondentów uważa, że padło wobec nich oskarżenie, iż Izraelczycy traktują Palestyńczyków w ten sam sposób, co naziści Żydów”.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną