Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Kwitnie spontaniczna twórczość o Jarosławie Kaczyńskim, jego geniuszu, patriotyzmie i poświęceniu dla kraju.
Polityka
Michał Mutor/Agencja Gazeta

O politykach działających w ramach typowych europejskich demokracji raczej nie pisze się wierszy, nie układa pieśni, nie maluje się masowo ich portretów, bo to co najmniej dziwne, jeśli nie lekko żenujące. Takich uwiecznień doświadczają zazwyczaj postaci wystające z demokratycznych systemów, postrzegane przez swoich zwolenników i wyznawców jako ludzie wyjątkowi, wybitni, wręcz zbawcy narodu. To mają być silni przywódcy, narzucający swoją władczą wolę, prowadzący społeczeństwo do lepszego świata.

I chociaż Jarosławowi Kaczyńskiemu wciąż daleko do satrapów, którym za życia stawia się pomniki w każdym mieście, spontaniczna twórczość o nim, jego geniuszu, patriotyzmie i poświęceniu dla kraju już teraz kwitnie. Czasami te hagiograficzne, często naiwne dzieła więcej mówią o mentalności dużych grup Polaków i społecznej atmosferze niż sążniste opracowania socjologów.

Dlatego zachęcam do przeczytania naszego okładkowego artykułu w najnowszej POLITYCE, który poświęcamy właśnie obrazowi prezesa PiS – jeśli tak można powiedzieć – w kulturze i sztuce. Edyta Gietka opisuje twórczość poświęconą przywódcy dzisiejszego obozu rządzącego i stara się przeniknąć stan umysłów, który za tą twórczością stoi. Gorąco zachęcam.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE?

Jacek Żakowski opisuje Polskę i Polaków po upływie roku pod nową władzą i rozważa, czy następuje stabilizacja porządków i godzenie się na „dobrą zmianę”, czy przeciwnie – narasta i tężeje społeczny opór, prowadzący do coraz ostrzejszych protestów.

Marek Ostrowski, na kanwie sprawy zerwanego przez polski rząd kontraktu na zakup francuskich śmigłowców bojowych, analizuje politykę zagraniczną PiS i mierzy się z tezą, że Francja nie jest ważna (jak i cała Europa), bo liczą się tylko Stany Zjednoczone – dokąd zmierza ta strategia i jakie może przynieść skutki.

Janusz Wróblewski snuje bardzo interesującą opowieść o „politycznym Wajdzie”, czyli jak słynny, zmarły niedawno reżyser wchodził swoją twórczością i wypowiedziami w „niebezpieczne związki” z polityką i jak politycznie grano nim samym.

Ponadto w POLITYCE: socjolożka prof. Małgorzata Fuszara analizuje fenomen ostatnich protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej i zastanawia się, jakie procesy społeczne kryją się za tym buntem. Piotr Pytlakowski pisze o prokuratorach skarżących do Strasburga działania ministra Ziobry, w wyniku których zostali zawodowo zdegradowani bez podania przyczyn. Agnieszka Sowa przedstawia sylwetkę nowego, zaskakującego pełnomocnika rządu ds. równości Adama Lipińskiego, wiceszefa PiS i prawej ręki Jarosława Kaczyńskiego. A Elżbieta Turlej – polityczne małżeństwo Kamili i Michała Pihowiczów, posłanki Nowoczesnej i byłego skarbnika tej partii, po tym jak Nowoczesna na skutek niedotrzymania finansowych przepisów wyborczych straciła wielomilionowe dotacje z budżetu państwa.

Zachęcam też do przeczytania rozmowy z prawosławnym patriarchą kijowskim Filaretem o sytuacji na Ukrainie i inny wywiad, z Elżbietą Janicką i Tomaszem Żukowskim, o tym, jak czasami filosemici mimo woli wspierają antysemitów.

To wciąż tylko część naszej oferty z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych pozycji, jak również do zakupu naszego tygodnika wraz z bardzo interesującym filmem dokumentalnym o Sebastião Salgado, uchodzącym według wielu opinii za najwybitniejszego fotografa w historii.

Życzę miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną