Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Witold Pawłowski poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego numeru POLITYKI Okładka nowego numeru POLITYKI Polityka
Kolejne doniesienia medialne oskarżające kler o mroczne uczynki i nadużycia Kościół zbywał milczeniem. Aż było ich tak dużo, że w końcu coś pękło.
Witold Pawłowski, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIPolityka Witold Pawłowski, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Na okładce z papieżem Franciszkiem temat drastyczny i niewdzięczny: „Szatańskie sekrety księży” o pedofilii w Kościele. Tego kryzysu – pewnie najważniejszego we współczesnych dziejach tej instytucji – który narastał latami, a ostatnio eksplodował, nie da się już przeczekać. Irlandia, Chile, Ameryka, Australia, watykańskie podwórko; kolejne doniesienia medialne oskarżające kler o mroczne uczynki i nadużycia Kościół zbywał milczeniem – pisze Joanna Podgórska. Aż było ich tak dużo, że w końcu coś pękło. Choć na pewno jeszcze nie u nas. Polscy hierarchowie wciąż chyba wierzą, że da się wszystko załatwić po staremu: milczeniem, odwracaniem głowy, tuszowaniem. Ale trudno będzie wygrać z falą odrazy, która idzie przez świat.

I drugi nasz temat tygodnia, krajowy, polityczny, o młodej lewicy. Po lewej stronie – opisuje Rafał Kalukin – jest dziś dużo życia, wiele środowisk, własny obieg informacji, stowarzyszenia, think tanki. Brakuje lewicy właściwie tylko jednego – wyborców. Ostatnio odżyły nadzieje, że inicjatywa Roberta Biedronia wreszcie odwróci fatum. Czy tak się może stać? – tu odsyłam do naszego artykułu. Z kolei o skrajnie przeciwnej stronie spektrum, również z intensywnym udziałem młodych, czyli o polskich narodowcach, którzy poczuli wiatr historii i rozpoczęli swój długi marsz, traktuje świetnie udokumentowany i robiący duże wrażenie raport Piotra Pytlakowskiego.

Piszemy także o rosyjskich tropach w aferze taśmowej – to nasz materiał śledczy, bardzo wciągający. Dokumentujemy przedziwny fenomen rynkowy: powrót marek z głębokiego PRL – wraca CPN, zegarki Błonie, składaki Wigry i pralki Frania. Z zagranicy przedstawiamy sylwetkę wiceprezydenta USA ultrakonserwatysty Mike’a Pence’a. Gdyby Trump odszedł z urzędu przed terminem, na co się zanosi, to on ma realną szansę na Biały Dom. I chyba zatęsknilibyśmy za poprzednikiem – uprzedza Tomasz Zalewski. Z kolei Artur Domosławski opisuje La Santa Muerte, Świętą Śmierć, najszybciej dziś rozprzestrzeniający się kult religijny na świecie. Bardzo to ciekawe. W kulturze mamy dwie rozmowy: z raperem Vieniem i reżyserem filmowym Spike’em Lee. Oraz bogato udokumentowaną relację z wystawy tatuaży w Zachęcie. I takąż opowieść o sztuce bioartu widzianą „Na własne oczy”.

To tylko niektóre pozycje z najnowszej POLITYKI, oferta jest bogata, na każdy gust i nastrój. Z pełnym przekonaniem ją Państwu polecam.

Wciągającej lektury!

Witold Pawłowski
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama