Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Obchody bez Trumpa. 1 września w Warszawie, Gdańsku i Wieluniu

Wiceprezydent USA Mike Pence Wiceprezydent USA Mike Pence Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Do Polski przyjedzie wiceprezydent USA Mike Pence oraz 250 innych gości z całego świata. Jak będzie przebiegało upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Miejskie służby w Warszawie i policja szykują się na ogromne wyzwanie logistyczne w związku z przyjazdem 40 delegacji, czyli ok. 250 gości z całego świata: prezydentów, premierów, ministrów i przedstawicieli rodzin królewskich z Europy. Zaproszenie miał otrzymać także Donald Tusk, ale został pominięty.

Ograniczenia w centrum stolicy

Przez najbliższe dni poruszanie się po mieście będzie utrudnione, zwłaszcza w okolicach centrum: Hotelu Marriott, gdzie zatrzyma się wiceprezydent USA, oraz Hotelu Intercontinental przy ul. Emilii Plater, gdzie będzie nocować m.in. amerykańska delegacja.

Ulice na trasie przejazdu Pence′a będą kilkakrotnie wyłączane. Szczególnych uciążliwości spodziewać się należy na drogach z lotniska do centrum oraz w okolicach ul. Marszałkowskiej, Królewskiej, pl. Piłsudskiego i Teatralnego (tramwaje nie będą tędy kursować, a autobusy zostaną skierowane na objazdy).

Jak będą wyglądały obchody w Warszawie

Delegacje zjeżdżają do Polski w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. 1 września rano Andrzej Duda oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier będą w Wieluniu, jednym z pierwszych miast zbombardowanych przez wojska Trzeciej Rzeszy.

Główne uroczystości rozpoczną się na pl. Piłsudskiego w stolicy w południe 1 września. Przemówienia wygłoszą Andrzej Duda, Frank-Walter Steinmeier oraz Mike Pence. Motywem przewodnim tych wystąpień mają być słowa „pamięć i przestroga”, które znajdą się także na dzwonie podarowanym miastu Wieluń. Jak zapowiedział minister z kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski, każdy przywódca symbolicznie w ten dzwon uderzy.

Na obchody nie zaproszono przedstawicieli Rosji (zostaną zaproszeni na 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz w styczniu przyszłego roku). Jak tłumaczył przedstawiciel prezydenta Dudy, w uroczystościach biorą udział państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego – Rosja nie jest członkiem tych organizacji.

Czytaj także: Bilans pierwszej wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Jak będą wyglądały obchody w Gdańsku

W Gdańsku obchody rozpoczną się 1 września o godz. 4:45 na Westerplatte. Tego dnia z inicjatywy rządu zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącym kość niezgody między władzami miasta i resortem kultury. Poszło o to, że PiS przegłosował specustawę pozwalającą przejąć tereny na Westerplatte. Zdaniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz odbyło się to z naruszeniem autonomii samorządu.

W ramach państwowych obchodów w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się m.in. wernisaż wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, a na godz. 20 w niedzielę zaplanowano widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”.

Miasto Gdańsk zorganizuje własne obchody. Przyjadą m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan, burmistrz Dachau Florian Hartmann, sekretarz stanu z Berlina Sawsan Chebli, burmistrz Drezna Peter Lames, wiceburmistrz Hajfy rabbi Dov Haiyun, a także przedstawiciele z Moskwy, Hamburga, Dunkierki, Osaki i Narwiku. Komisję Europejską będą reprezentować Frans Timmermans i Elżbieta Bieńkowska. Pojawi się też premier Mateusz Morawiecki.

W niedzielę o godz. 8 na grobowcu Obrońców Poczty Polskiej zostaną złożone kwiaty. O godz. 10 w dawnej szkole Viktoriaschule przy ul. Kładki zaplanowano wspólną modlitwę i złożenie wieńców przy tablicy upamiętniającej Polaków, torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach wojny. Do godz. 15 na Westerplatte będzie można oglądać zabytkowe pojazdy i wojskowy sprzęt. W programie zwiedzanie Wartowni nr 1 i gra historyczna.

Z kolei w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się debata „Miasto jako Europejska Wspólnota” z udziałem Sadiqa Khana, Sawsana Chebliego, Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego. O godz. 15 w wieży ratusza zostanie odegrany utwór skomponowany specjalnie na tę rocznicę. O godz. 18 w Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się koncert Jordiego Savalla „Wojna i Pokój”.

Czytaj także: Minister Gliński odbija Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną