Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

W nowej „Polityce” opisujemy m.in. kulisy nowej „wojny polsko-ruskiej” oraz trzech najważniejszych współpracowników Zbigniewa Ziobry. Przyglądamy się również politycznym planom Donalda Tuska.
Mariusz JanickiPolityka Mariusz Janicki

To już drugi numer w nowym roku. Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych, różnorodnych materiałów. Oto ich wybór:

• Adam Daniel Rotfeld, były szef MSZ, w wywiadzie Jacka Żakowskiego mówi o kulisach i sensach nowej „wojny polsko-ruskiej”, wywołanej głośnym wystąpieniem prezydenta Putina, w którym oskarża Polskę o antysemityzm i przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej. O co chodzi Putinowi, jak wyglądają stosunki Polski z Rosją, jak głęboko sięga konflikt – to wszystko w tej bardzo interesującej rozmowie.

• Sławomir Sierakowski pisze o politycznych planach Donalda Tuska, który rezygnując z prezydentury, ma otwarte inne drogi, np. do przejęcia Platformy Obywatelskiej po odejściu z funkcji przewodniczącego Grzegorza Schetyny. O co zatem chodzi Tuskowi, czy szykuje się ponownie na stanowisko premiera, chce sterować partią z tylnego siedzenia, myśli o stworzeniu nowej formacji?

• Kim są młode wilki ministra Zbigniewa Ziobry: prawnicy i posłowie Kanthak, Kaleta, Ozdoba – trzech muszkieterów do zadań specjalnych? To oni przeprowadzają tzw. ustawę kagańcową represjonującą niepokornych sędziów. Przyjaźnią się, wspierają, znają od lat – to młode pokolenie prawicy, które z obecnym obozem władzy związało kariery i aspiracje. Ich sylwetki i drogi życiowe opisuje Anna Dąbrowska.

Prof. Agnieszka Popiela, oskarżająca marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o korupcję, to postać znana w środowisku akademickim Szczecina. Głosi wyraziste prawicowe poglądy, co powoduje, że porównuje się ją do Krystyny Pawłowicz. Kim jest Popiela, czy stoi za nią jakaś lokalna polityczna siła, personalne układy – o tym w artykule Mariusza Sepioły.

• Janusz Lewandowski, europoseł PO, w gościnnej rubryce „Ogląd i Pogląd” pisze o ukrytym, ale faktycznym polexicie, który mimo zapewnień obozu władzy, że chce utrzymać Polskę w Unii, nieustannie postępuje jako wynik realnej polityki PiS. Na czym polega to zjawisko i jego niebezpieczeństwo – w artykule Lewandowskiego.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”


Ponadto w najnowszym wydaniu „Polityki”

• Prof. Arkadiusz Karwacki w rozmowie z Martyną Bundą mówi o rosnącej frustracji „klasy średniej w wieku średnim”, przekonanej, że coraz ciężej pracuje i coraz mniej z tego ma.

• Juliusz Ćwieluch pisze o tym, że coraz więcej Polaków choruje na monstrualną otyłość, waży nawet do 200 kg, co przestaje być tematem żartów, a staje się wielkim zdrowotnym problemem. Jak zatem z tego wyjść: diety, operacje żołądka, codzienna walka z efektem jojo. W tekście szczere relacje, m.in. znanego dziennikarza Tomasza Sekielskiego.

• O doli listonosza we współczesnym świecie pisze w swoim znakomitym stylu Edyta Gietka – czym jest dzisiaj ta profesja, kiedyś trafiająca nawet do piosenek?

I jeszcze: co zdrożeje w 2020 r.; o kłopotach z e-receptą; o Mesucie Özilu, najbardziej kontrowersyjnym dzisiaj niemieckim piłkarzu; o polskim kolonializmie; o wskrzeszeniu mózgu; o matematyce wolnego rynku; o modzie na dwuczłonowe nazwiska; o dyrektorskich porażkach ministra Glińskiego; o molestowaniu i mobbingu w teatrze; o Jonaszu Kofcie – niepraktycznym wrażliwcu i wspaniałym poecie, oraz o tym, jak nauka tworzy sztukę.

I wiele innych atrakcji. Zachęcam gorąco do przeczytania wszystkiego, od deski do deski. Zapewniam, że znajdzie się coś dla każdego.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama