Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Elon Musk w Auschwitz-Birkenau: „Byłem naiwny”

Elon Musk w KL Auschwitz podczas konferencji na temat antysemityzmu Elon Musk w KL Auschwitz podczas konferencji na temat antysemityzmu Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, dyskutował o antysemityzmie w dawnym obozie zagłady w Auschwitz-Birkenau. Wcześniej sam dał się przyłapać na antysemityzmie.

Elon Musk do Polski przyleciał w niedzielę wieczorem. Muzeum na terenie nazistowskiego obozu zagłady odwiedził w poniedziałek 22 stycznia razem z rabinem Menachemem Margolinem, przewodniczącym European Jewish Association, ocalałym z Holokaustu Gidonem Levym i publicystą Benem Shapiro.

Pierwsza o wizycie Muska w Auschwitz poinformowała Polska Agencja Prasowa, w sieci jest też dostępny kilkuminutowy film, na którym widać niewielką delegację idącą przez teren Birkenau w stronę ruin po wysadzonych komorach gazowych i pomnika upamiętniającego ofiary zamordowane w obozie. Na jej czele kroczy Musk, a towarzyszący mu przewodnik opowiada historię powstania KL Auschwitz-Birkenau. Widać też wspólną modlitwę, której przewodniczy rabin Menachem Margolin. Wcześniej miliarder złożył wieniec pod ścianą śmierci. Całej delegacji oprócz straży muzeum towarzyszyli ochroniarze Muska.

Czytaj też: Musk, upadły cyberzbawca. Jaka piękna katastrofa Twittera

Musk zgadza się z antysemitą

Wizyta Muska w muzeum, jakim dzisiaj jest obóz zagłady zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, miała charakter prywatny. Miliarder do Polski przyleciał na zaproszenie European Jewish Association. W czasie jego wizyty obóz pozostał otwarty dla zwiedzających, nie komentowano też obecności Muska w muzeum, podkreślając jej wymiar osobisty.

Dopełnieniem wizyty w KL Auschwitz-Birkenau było spotkanie prowadzone przez Bena Shapiro poświęcone antysemityzmowi w internecie i mediach społecznościowych (sympozjum zorganizowało European Jewish Association). To kolejne publiczne spotkanie Shapiro i Muska, którzy o antysemityzmie dyskutowali we wrześniu 2023 r., krótko przed atakiem Hamasu na Izrael.

W Krakowie Musk powiedział, że był naiwny, sądząc, że antysemityzm się nie odrodzi, ale światowe media, informując o wizycie miliardera w Auschwitz, przypomniały jego własne wypowiedzi sprzed kilku miesięcy. Na platformie X przyznał rację anonimowemu rozmówcy twierdzącemu, że społeczności żydowskie „promują nienawiść przeciwko białym” i są odpowiedzialne za „sprowadzenie hord mniejszości, które zalewają kraj”. Muska skrytykowały nie tylko środowiska żydowskie, ale też Biały Dom. Koniec końców przeprosił za wpis, przyznając, że „było to głupie” z jego strony.

Czytaj też: Musk troska się o przyrost naturalny. Armia inceli słucha uważnie

Wałęsa nie spotkał się z Muskiem

Wizytę miliardera w dawnym obozie zagłady skomentowały też światowe media – NBC zaznaczyło, że European Jewish Association dostrzega wzrost antysemityzmu po izraelskiej inwazji na Gazę, będącej odwetem za śmiercionośny atak Hamasu z 7 października, i chce walczyć z kolejną falą niechęci do Żydów. Z kolei Bloomberg przypomniał, że Musk zadeklarował wizytę w KL Auschwitz podczas dyskusji z rabinem Menachemem Margoninem jesienią 2023 r.

Elon Musk w Polsce miał się też spotkać z Lechem Wałęsą, byłym prezydentem Polski. Ostatecznie zrezygnowano z tych planów ze względu na stan jego zdrowia.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną