Czym żył świat, gdy my żyliśmy katastrofą?

Świat się nie zatrzymał
Co wydarzyło się na świecie, kiedy Polska pogrążyła się w tygodniowej żałobie?
TP/Polityka.pl

W polskich mediach wydarzenia światowe przebijały się jedynie w ograniczonym stopniu do serwisów internetowych, choć także tam eksponowane były przede wszystkim informacje związane z katastrofą. Przez światowe media fala smoleńska także się przelała, ale już po kilkudziesięciu godzinach od katastrofy ten temat stopniowo wygaszano. Czołówki zapełniały się nowymi newsami. Oto krótki przegląd tego, co mogło nam umknąć przez kilka ostatnich dni.

 

Sobota, 10 kwietnia

Świat w szoku po katastrofie. Na czołówkach informacje głównie ze Smoleńska, sylwetki prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kondolencje głów państw, pytanie o przyczyny katastrofy odmieniane przez przypadki w wielu językach.

Tajlandia: starcia policji z opozycją, nazwaną „czerwonymi koszulami”. 10 ofiar, w tym żołnierze i kamerzysta japońskiej telewizji. Około 500 osób rannych. Opozycja blokuje centrum handlowe Bankoku, a siły bezpieczeństwa próbują odzyskać nad nim kontrolę. Następnego dnia liczba zabity wzrosła do 21, a rannych było co najmniej 825.

Brazylia: lawiny błotne i powodzie w okolicach Rio de Janeiro spowodowały śmierć ponad 200 ofiar i 160 rannych z najbiedniejszych dzielnic miasta. To był główny powód ogłoszenia żałoby narodowej w Brazylii przez prezydenta Lulę.

 

Niedziela, 11 kwietnia

Węgry: ogłoszenie wstępnych wyników wyborów parlamentarnych. Zwycięzcą jest centroprawicowy Fidesz. Na kolejnych miejscach są socjaliści, skrajna prawica, liberałowie i zieloni.

Grecja: znane są już warunki pakietu antykryzysowego dla tego kraju. Uzgodnili go ministrowie finansów strefy euro z udziałem MFW. Na ten cel przewidziano ok. 30 mld euro.

W Sudanie pierwsze od 25 lat wielopartyjne wybory parlamentarne, prezydenckie i do władz lokalnych. Trwały do wtorku. Faworyt wyborów, obecny prezydent Omar al-Baszir, jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Bliski Wchód: poruszenie na Zachodnim Brzegu. Izraelskie wojsko wprowadziło rozkaz skazywania na karę do 7 lat więzienia i 7 tys. szekli grzywny (1400 euro) lub wydalenie każdego, kto mieszka na Zachodnim Brzegu bez pozwolenia. Decyzja ta uderza przede wszystkim w Palestyńczyków ze Strefy Gazy, którzy ze względów politycznych lub ekonomicznych przenieśli się na Zachodni Brzeg.

 

Poniedziałek, 12 kwietnia

USA: początek dwudniowego szczytu nuklearnego zwołanego przez Baracka Obamę w Waszyngtonie. 47 przywódców państw dyskutowało o sposobach zapobiegania rozprzestrzeniania broni atomowej. Jednak wśród dyskutantów zabrakło niezaproszonych przedstawicieli Iranu, Korei Północnej i Syrii. Izrael szczyt zbojkotował, by uniknąć dyskusji na temat własnego podwórka.

W tle szczytu nuklearnego, jego rzecznik informuje, że Ukraina pozbędzie się zapasu wzbogaconego uranu do 2012 r. i przestawi się na niskowzbogacony. Stany Zjednoczone się cieszą, bo zabiegały o to od 10 lat. News z tego samego dnia: były prezydent Wiktor Juszczenko zapowiedział zaskarżenie decyzji donieckiego sądu uchylającego dekret prezydenta o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu bohatera Ukrainy.

Północne Włochy: wykoleił się pociąg osobowy. Bilans wypadku to 9 zabitych, 28 rannych, w większości Włochów.

Egipt: pieskie życie dyplomaty. Żona izraelskiego ambasadora w Egipcie omal nie wywołała dyplomatycznego skandalu, przemycając w małym kuferku niewielkiego pieska i łamiąc lokalne zakazy. Niesforny piesek wywołał swoim szczekaniem konsternację wśród ochrony w saloniku dla VIP-ów na lotnisku, ale zanim się zorientowano, ambasadorowa oddaliła się do czekającego na nią samochodu i odjechała do ambasady. Egipski MSZ wystosował oficjalną notę protestacyjną.

USA: nagrody Pulitzera tradycyjnie zgarniają głównie dziennikarze „New York Times’a” oraz „Washington Post”. Jest też sensacja: po raz pierwszy w historii wyróżniono także portal internetowy ProPublica (za artykuł śledczy o uśmiercaniu pacjentów w szpitalu w Nowym Orleanie podczas huraganu Katrina).

 

Wtorek, 13 kwietnia

Pakistan: dopiero tego dnia światowe media potwierdziły, że w wyniku nalotu pakistańskiego lotnictwa na miejscowości graniczące z Afganistanem zginęło do 71 cywilów, choć celem byli talibowie i Al Kaida. Jeszcze dzień wcześniej rzecznik armii zaprzeczał, że zginął jakikolwiek cywil.

Kongo: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadcza, że w ostatni piątek 8 pracowników misji zostało porwanych przez uzbrojoną grupę. Po kilku dniach zostali uwolnieni.

Indie: na północnym-wschodzie kraju cyklon zaskoczył śpiących mieszkańców. Wiatr wiejący z prędkością 160 km na godzinę wyrywał drzewa z korzeniami i zmiatał wszystko, co stało mu na drodze. Ponad 100 ofiar śmiertelnych. W tym czasie w mieście Haridwar nad Gangesem na północy kraju odbyło się największe zgromadzenie religijne na świecie, czyli Święto Dzbana. Miliony Hindusów, które tego dnia zanurzały się w rzece wierzą, że w tym miejscu do wody wpadło kilka kropel nektaru nieśmiertelności.

Holandia: wznowiono proces Radowana Karadżicia przed haskim Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii.

Korea Południowa: zero gier w nocy. Władze planują wprowadzenie od stycznia zakazu gier internetowych dla dzieci w wieku szkolnym. Decyzja ma związek z niedawnym zagłodzeniem na śmierć niemowlaka przez nastoletnich rodziców, którzy zapomnieli o dziecku grając w gry komputerowe.

Arabia Saudyjska: Najwyższa Rada Teologów Islamskich wydała bezprecedensową fatwę zakazującą finansowania ugrupowań terrorystycznych.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną