Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Co z tym komunizmem?

Uchwała Dumy ws. Katynia

Rosyjska Duma w uchwale „O tragedii katyńskiej i jej ofiarach” wyraziła współczucie wszystkim polskim ofiarom stalinizmu i potępiła zbrodnię, którą ukrywano lub zakłamywano przez dziesiątki lat. To ważny gest na najwyższym szczeblu i trzeba go przyjąć z szacunkiem.

Oczywiście Rosja nie rozstanie się ze stalinizmem w jeden dzień. Niszczył on u naszych sąsiadów całe pokolenia, trwał znacznie dłużej niż w Polsce. Dlatego też uchwale Dumy łatwo wytknąć sformułowania dwuznaczne, a nawet moralne potknięcia. Z jednej strony bowiem stanowczo potępia reżim stalinowski i „wyciąga przyjazną dłoń do narodu polskiego” i mówi, że nowe stosunki obu narodów będą „najlepszym pomnikiem ofiar”. Z drugiej jednak ocenia, że „ofiary zrehabilitowała historia”, tak jakby przechodziła do porządku dziennego nad żądaniem rodzin katyńskich, by rehabilitacja miała postać prawną, a do ofiar dodaje też „żołnierzy czerwonoarmistów” mimo, że ci, choć ginęli, nie byli przecież ofiarami brutalnego mordu i wymienianie ich przy Katyniu razi polską wrażliwość.

Trzeba jednak pamiętać, że w Dumie zasiada wielu twardogłowych, w tym wiceprzewodniczący komisji, Wiktor Iljuchin, który głośno neguje zbrodnię katyńską i jeszcze w dniu głosowania rozpowszechniał „dokumenty” mające świadczyć, że rozkaz Stalina został ex-post spreparowany z inspiracji kręgów Gorbaczowa i Jelcyna. Jeśli komuś trzeba dalszego dowodu, że komuniści nie bardzo Polskę lubią - wystarczy przyjrzeć się wynikowi głosowania: 342 do 57. Owe 57 głosów przeciw uchwale to wyłącznie posłowie partii komunistycznej. Symptomatyczne, że ludzie, którzy się tak opowiadają za społeczną i dziejową sprawiedliwością - do upadłego bronią dobrego imienia okrutnej komunistycznej dyktatury.

Nie oni są dziś ważni, a tacy ludzie jak przewodniczący komisji spraw zagranicznych, Konstantin Kosaczow, który trafnie zauważył, że komuniści negując odpowiedzialność Stalina i NKWD za mord katyński, próbowali uczynić z posłów zakładników zbrodniczej polityki reżimu stalinowskiego. Rosja musi ze stalinizmem zerwać raz na zawsze. Nie jest przypadkiem, że ta uchwała zapada tuż przed pierwszą od 8 lat wizytą oficjalną prezydenta Rosji w Polsce. Warszawa powita go jako przedstawiciela Nowej Rosji.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną