Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Kim Dzong Un. Gwiazda Poranna

Kim Dzong Un, przyszły „ukochany wódz” Korei Płn., nie ma – i mieć nie może – własnej wizji polityczej.” Kim Dzong Un, przyszły „ukochany wódz” Korei Płn., nie ma – i mieć nie może – własnej wizji polityczej.” AFP
Przejmie od ojca ster absolutnej władzy w KRLD.

Szwajcaria wydawała się miejscem najbardziej odpowiednim, aby kształcić tam przyszłego dyktatora Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (Korei Północnej). Nie wiadomo dokładnie, czego Kim Dzong Un nauczył się w Bernie, bo uczył się incognito i nawet koledzy ze szkolnej ławy nie wiedzieli, że mają zaszczyt studiować z człowiekiem, który w wieku 28 lat zostanie mianowany generałem, a w 2011 r. przejmie od ojca, „ukochanego przywódcy” Kim Dzong Ila, ster absolutnej władzy w Pjongjangu. Jak przystało na uporządkowaną komunistyczną monarchię, władza przechodzi tu z pokolenia na pokolenie. Kim Dzong Il przejął ją z rąk umierającego na wadę serca ojca Kim Ir Sena, a teraz, w wieku 68 lat, cierpiąc na tę samą chorobę, przekazuje czerwone berło dalej.

W kuluarach komitetu centralnego partii szeptano przed laty, że następcą będzie Kim Dzong Nam. Lecz starszy przyrodni brat obecnego kandydata popełnił niewybaczalny błąd i popadł w niełaskę: posługując się fałszywym paszportem, usiłował wjechać do Japonii, aby zwiedzić... Disneyland. Kim Dzong Un nie ma takich zachcianek. Szwajcarskie wychowanie zrobiło swoje.

Dosłowne tłumaczenie jego imienia i nazwiska to Gwiazda Poranna. Ale nikt w Korei i w krajach świata nie oczekuje, że Kim Dzong Un rozświetli ciemny nieboskłon nad głowami 22 mln wygłodzonych Koreańczyków. Chyba że smugami od rakiet. Nie zmieni na lepsze stosunków z Koreą Płd., nie zrezygnuje też z produkcji broni nuklearnej. W pierwszym okresie panowania pokieruje nim wujek Chang Sung Taek, dziś pierwszy zastępca schorowanego papy. Partia czuwa.

Polityka 01.2011 (2789) z dnia 07.01.2011; Ludzie roku 2011 - Świat; s. 85
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną