Głos Jerzego Halbersztadta ws. wywiadu z prof. Baumanem

Kneblowanie Baumana
Zygmunt Bauman krytycznie wypowiedział się o izraelskiej polityce wobec Palestyńczyków. Konstanty Gebert (POLITYKA 35)odpowiedział mu „z grubej rury”: niektóre sformułowania Baumana przypominają mu antysemicką i antyizraelską kampanię „Żołnierza Wolności” z 1968 r. Żyjemy jednak w 2011 r. i bolące wspomnienia z czasów Marca ’68 nie powinny być demagogicznie wykorzystywane do tłumienia dyskusji na temat ważny i aktualny.
Jerzy Halbersztadt stworzył i przez wiele lat kierował Muzeum Historii Żydów Polskich, wcześniej był dyrektorem Programu Polskiego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
Robert Kowalewski/Agencja Gazeta

Jerzy Halbersztadt stworzył i przez wiele lat kierował Muzeum Historii Żydów Polskich, wcześniej był dyrektorem Programu Polskiego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Bauman w rozmowie z Arturem Domosławskim – bo to rozmowa, a nie ogłoszenie nowej doktryny politycznej – językiem publicysty przedstawił powody swojego krytycyzmu wobec trwającej 44 lata okupacji, a także wobec jej destrukcyjnego wpływu na izraelskie społeczeństwo. Wypowiada się przeciwko odpowiadaniu nacjonalizmem na nacjonalizm. W aktualnej kwestii, czy rząd Izraela i izraelscy Żydzi mają powody, by bać się istnienia niepodległej Palestyny, odpowiada wcale nie jednostronnie: „Oczywiście jest czego się bać, ale rzecz w tym, czego należy bać się bardziej: niepodległej Palestyny czy wlokącej się w nieskończoność okupacji i dosypywania prochu do i tak już pełnej niemal beczki?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną