Zamieszkać w kościele? Czemu nie

M-4 z dzwonnicą
Szwedzki Kościół, do niedawna państwowy, przeżywa kryzys: pustoszeją świątynie i brakuje pieniędzy na ich utrzymanie.
Kościół metodystów w Västervik. Marie i Christos Sevlidis mieszkają w nim już pięć lat.
Erika Stenlund/Polityka

Kościół metodystów w Västervik. Marie i Christos Sevlidis mieszkają w nim już pięć lat.

Kościół w Lund przekształcono w muzeum poświęcone astronomowi Tycho Brahe.
Anders Blomqvist/Lonely Planet/BEW

Kościół w Lund przekształcono w muzeum poświęcone astronomowi Tycho Brahe.

Istotą szwedzkiego sekularyzmu jest to, że ludzie nie wierzą w Boga, ale wierzą w Kościół jako nadal potrzebną im instytucję.
Göran (Kartläsarn)/Flickr CC by 2.0

Istotą szwedzkiego sekularyzmu jest to, że ludzie nie wierzą w Boga, ale wierzą w Kościół jako nadal potrzebną im instytucję.

Trzeba zamykać kościoły, a najlepiej wysadzać je w powietrze”. Nie jest to bynajmniej propozycja jakiegoś zapiekłego antyklerykała, lecz jednego z dostojników szwedzkiego Kościoła ewangelickiego, docenta teologii Hansa B. Hammara, który kilka lat temu brany był nawet pod uwagę jako kandydat na arcybiskupa. Kościołów jest za dużo (3384); wiele z nich wykorzystywanych jest zaledwie przez kilka godzin w miesiącu, a na nabożeństwa niedzielne przychodzi tak znikoma liczba parafian, że czasem można ich policzyć na palcach jednej ręki, narzeka. Nie starcza pieniędzy na utrzymywanie pastorów i personelu kościelnego.

Kościół musi się zmierzyć z rzeczywistością. Na większą pomoc państwa nie ma co liczyć. Państwo przeznacza jedynie pół miliarda koron rocznie (ok. 200 mln zł) na konserwację świątyń uznanych za zabytkowe, a ponieważ od lat prawie nie buduje się nowych obiektów, minimalne dotacje na ten cel dostają prawie wszyscy. Państwo pomaga także w ściąganiu podatków kościelnych (ok. 1,7 proc. od podstawowych dochodów) od tych, którzy się na to godzą. W latach dwutysięcznych Kościołowi ubyło około miliona podatników, ale nadal ponad dwie trzecie społeczeństwa, w większości ludzie niewierzący, płaci Kościołowi daninę, ponieważ podatek zapewni im pochówek i uczestnictwo w innych obrzędach, które nabierają coraz bardziej świeckiego charakteru.

Meczet w kościele

O pozbywaniu się niepotrzebnych, a z reguły kosztownych w utrzymaniu kościołów mówiło się od dawna, jednak sacrum Domu Bożego nadal powstrzymuje likwidatorów nawet w tak zsekularyzowanym kraju jak Szwecja. Pomysł Hammara spotkał się z protestami w Kościele. Wikariusz historycznej diecezji Strängnäs, kolebki szwedzkiego protestantyzmu, Johan Dalman uważa, że jest to zamach na historię kraju. Czy z tych samych względów – pyta retorycznie – mamy niszczyć opustoszałe pałace i inne zabytkowe obiekty, które mało kto dzisiaj odwiedza?

Reakcje ludzi, sądząc z wpisów na blogach, są jak zwykle mieszane. Część internautów też uważa, że kościoły są częścią narodowego dziedzictwa i z tego względu gotowi są płacić podatek, chociaż już dawno przestali w cokolwiek wierzyć. Inni uznali, że jest to problem Kościoła i niech sam się martwi, jak zapełnić kosztowne w utrzymaniu obiekty, wznoszone kiedyś z pieniędzy biednych członków parafii.

Domów modlitwy domagają się muzułmanie i często dochodzi na tym tle do lokalnych konfliktów, kiedy przystępuje się do budowy meczetów. Im należałoby przekazywać opustoszałe kościoły, proponują internauci. Wyznawców islamu jest w Szwecji coraz więcej. Ich liczba zbliża się do pół miliona i gdyby porównać ją z liczbą rzeczywiście wierzących w Chrystusa, mogłoby się okazać, że jest to dominująca w Szwecji religia, mimo prowadzących być może do innych wniosków statystyk rejestrujących wpływy podatkowe narodowego Kościoła.

Do burzenia kościołów już zresztą przystąpiono. Pierwszym zburzonym obiektem we współczesnych czasach (nie licząc rozebranych po pożarach i innych katastrofach) był kościół w Maglarp w pobliżu znanego Polakom Ystad. Ta okazała budowla położona na wzgórzu, widoczna od strony Bałtyku, była też punktem orientacyjnym dla żeglarzy. W 2007 r. kościół rozebrano w sto lat po jego poświęceniu, mimo protestów konserwatorów. Same koszty renowacji opustoszałego od kilkudziesięciu lat budynku okazały się wyższe niż budowa znacznie większego obiektu. Wrócił do łask stary średniowieczny kościółek, wcześniej zamknięty, który też nie jest przepełniony. Parafia zarobiła na sprzedaży działki i dobrej jeszcze jakości antycznej cegły z rozbiórki.

Ten sam konserwator zabytków, który sprzeciwiał się burzeniu kościoła w Maglarp, walczy teraz z parafią Landskrony, miasta położonego nad cieśniną Sund naprzeciw Kopenhagi. Władze diecezji zamknęły tam na kłódkę jeszcze starszy kościół, przenosząc zabytkowe wyposażenie, a teraz nie chcą płacić za utrzymywanie obiektu i najchętniej by go usunęły. Podobne starania podejmowane są w wielu parafiach na północy kraju, która powoli się wyludnia.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną