Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Orbán zmięknie

Węgry tracą wiarygodność

Co ma wspólnego węgierska demokracja z polską walutą? Jak widać – całkiem sporo.

To na fali obaw o przyszłość tej pierwszej taniał w ubiegłym tygodniu złoty. Nowelizacja konstytucji, która weszła w życie z początkiem roku, ogranicza prawa mediów i opozycji, a niedawna ustawa godzi w niezależność węgierskiego banku centralnego. To z kolei przeszkoda na drodze do uzyskania pożyczek od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego – rząd Viktora Orbána jeszcze w listopadzie poprosił obie instytucje o wsparcie w związku z zaostrzającym się kryzysem finansów publicznych.

W ubiegły piątek agencja Fitch jako ostatnia obniżyła rating węgierskich obligacji do poziomu „śmieciowego”. Według banku Goldman Sachs Węgry mają dość pieniędzy, by obsłużyć swoje tegoroczne zobowiązania, ale obawy budzi wpływ osłabienia forinta na zadłużenie zagraniczne, które już teraz sięga 140 proc. PKB. Forint stracił w pół roku 20 proc. wartości, ciągnąc w dół także złotówkę, która leży w tym samym koszyku walut środkowoeuropejskich. By powstrzymać dalszy spadek zaufania inwestorów, Węgry muszą zawrzeć umowę z UE i MFW. A w tym celu Orbán będzie musiał zagwarantować niezależność banku centralnego.

Polityka 02.2011 (2841) z dnia 11.01.2012; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Orbán zmięknie"
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną