Świat

Zamach terrorystyczny na lotnisku w Burgas

Zniszczony autobus na lotnisku w Burgas. Zniszczony autobus na lotnisku w Burgas. REUTERS/Stringer / Forum
8 osób nie żyje, a ponad 30 zostało rannych w wyniku wybuchu autobusu na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas nad Morzem Czarnym. Sprawcą tragedii był zamachowiec-samobójca, a ofiarami turyści z Izraela.

Do eksplozji doszło około godziny 18 czasu miejscowego (17 czasu polskiego) na parkingu lotniska Sarafovo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Bułgarii potwierdziło, że był to zamach terrorystyczny. Ucierpieli w nim Izraelscy turyści, którzy przylecieli do Warny. Wybuch nastąpił, gdy pasażerowie po wyjściu z samolotu, przesiedli się na parkingu do autobusu. Ogień zajął cztery inne, zaparkowane obok autobusu, pojazdy.

W wyniku eksplozji zginęło 8 osób - sześciu izraelskich turystów, jeden obywatel Bułgarii (kierowca autobusu) oraz zamachowiec-samobójca. Do szpitala przewieziono 32 poszkodowanych, w tym dwie kobiety w ciąży. Dwie osoby są w stanie śpiączki. Sprawcą tragedii był posługujący się amerykańskim, fałszywym prawem jazdy zamachowiec-samobójca. Na miejsce przybyły samoloty sił powietrznych Izraela, które zabiorą rannych do kraju. Lotnisko zostało zamknięte do odwołania, a lądujące samoloty są przekierowywane do Warny.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nie ucierpiał żaden ze 189 Polaków, znajdujących się w chwili wybuchu na lotnisku w Burgas.

Agencja Reutera już godzinę po zamachu cytowała premiera Izraela Beniamina Netanjahu, który za zorganizowanie zamachów obwinił Iran, jednocześnie twierdząc, że Izreal odpowie na ten akt z całą mocą i siłą. Prezydent USA - Barack Obama, potępił zamach w Bułgarii, nazywając go "czynem barbarzyńskim". Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zadeklarowała, że Stany Zjednoczone są gotowe, by pomóc Bułgarii i Izraelowi.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną