Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Skrzydełko czy czułka?

Larwy dla świata

materiały prasowe
ONZ planuje walczyć ze światowym głodem, karmiąc ludzi mięsem świerszczy. Jest tańsze w hodowli, zdrowsze, mniej szkodzi środowisku. Pomysł może szokować w Europie, ale połowa ludzkości już żywi się owadami.

Gdy pojawia się całymi chmurami, jest plagą, która niszczy zbiory i sprowadza głód. W krajach Zachodu znany jest – jeśli w ogóle – tylko jako karma dla zwierząt. Tym razem jednak leży na talerzyku w kwiatki, otoczony martwymi współbraćmi, ociekający tłuszczem. Skrzydła na sztywno, odnóża na chrupko: Acheta domesticus, podrząd prostoskrzydłe długoczułkie, szerzej znany jako świerszcz domowy. – Pycha – mówi Nong Savang i wkłada świerszcza do ust. Chrupanie brzmi smakowicie.

Już od dziesięciu lat Nong Savang sprzedaje owady na Dong Makhai, jarmarku na przedmieściach stolicy Laosu, Wientianu, leżącym pośród bananowców i gliniastych polnych dróg. Dziesiątki handlarzy każdego poranka ustawia tu swoje stragany. Układają papaje w piramidy, a na stołach pęczki ziół i wilec, zwany szpinakiem wodnym. Pachnie dojrzałymi owocami i surowym mięsem, kury wydziobują coś z piachu. Można tu kupić peklowane bambusowce, smażone węże i żywe ropuchy. Albo idzie się do Nonga Savanga i wybiera coś z jego asortymentu: świerszcze, gąsienice jedwabnika, mączniki, odorki, larwy szerszeni. Gotowane, podgotowane, smażone, pakowane w plastikowe torebki lub układane w porcjach na talerzykach, naturalne albo zalane alkoholem. – Dwa kieliszki dziennie i ból pleców znika na zawsze – mówi Nong Savang, wymachując butelką nalewki szerszeniowej.

Menu z dodatkiem chityny

W Laosie zwierzęta te uchodzą za rarytas. Według badań Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO około 95 proc. tamtejszej ludności je owady. Są one żywnością zdrową: 100 gram mięsa ze świerszcza zawiera około 13 g białka, co odpowiada mniej więcej zawartości białka w kurzych jajkach. Wodne pluskwiaki zawierają nawet do 20 g białka, co czyni je bogatszymi od ryb. Mięso owadów posiada ponadto wiele witamin i minerałów: świerszcze dostarczają prawie trzy razy tyle żelaza co wołowina, niektóre gatunki mrówek mają dużo witaminy B1, a larwy jednego z gatunków chrząszczy są nie tylko tłustsze od wieprzowiny, lecz także bogatsze w wapń.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 1 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Nieświęty święty: czy to początek końca kultu Jana Pawła II w Polsce? Władza już wyczuła okazję

Trzęsienie ziemi, wybuch bomby atomowej, kamień milowy – oto reakcje po publikacjach na temat tuszowania pedofilskich skandali przez Karola Wojtyłę, gdy był jeszcze metropolitą krakowskim. Początek końca papieskiego kultu w Polsce?

Joanna Podgórska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną