Świat

Apokalipsę wyślę esemesem

Nick Cave: nowa płyta, nowy album

materiały prasowe
Panie i panowie, oto Nick Cave, rockowy piewca końca świata!

Urodził się w Australii, mieszkał w Berlinie, Londynie i Sao Paulo. Przez ostatnie 10 lat stał się jednym z największych celebrytów w angielskim nadmorskim Brighton. Lokalna gazeta nie nazywa go inaczej niż Cave – Król Rocka. Nie można go nie zauważyć, gdy pojawia się na ulicy, bo zawsze ubrany jest z wyszukaną elegancją. Spotkałem go kiedyś w supermarkecie budowlanym Homebase – i nawet tu zwracał uwagę strojem. Kilka lat temu z wyższością prychnął na dziennikarza, który zapytał, dlaczego nie nosi dżinsów i sportowych butów, choćby w weekendy.

Trzeźwiejąc w Brighton

Brighton znalazło się nawet na jego nowej płycie „Push the Sky Away”. Zdjęcie na okładkę zrobiono w sypialni. Widać na nim jego żonę, modelkę Susie Bick, nago. Nick Cave z bólem wyjaśnia, że to nie był jego pomysł. Wtargnął przypadkiem do pokoju, gdy odbywała się sesja fotograficzna żony dla francuskiego magazynu. Fotograf nacisnął migawkę i było po wszystkim. – Szczerze mówiąc, miałem większe opory niż ona przed zamieszczeniem tego zdjęcia.

Miasto Brighton przeniknęło także do słów jego piosenek. W „Jubilee Street” pojawiają się nazwy takich miejsc jak salon fryzjerski Headmasters’ czy biblioteka Jubilee, tworząc dość niezwykle sąsiedztwo z innymi typowymi dla Cave’a piosenkami o przemocy, seksie i wizjach Armagedonu. Cave to główny rockowy piewca końca świata, zdolny dostrzec jego zapowiedź w najmniej oczywistych miejscach. – Pisanie esemesów jest na pewnym poziomie znakiem apokalipsy – komentuje tytuł pierwszego singla z nowej płyty, „We No Who U R”. – To redukcja. Może ostatnia książka, ostatnia rzecz, jaka kiedykolwiek zostanie napisana, będzie jedynie pożegnaniem, zapisanym skrótowym językiem esemesów.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 9 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną