„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Czarne dziury mniej czarne

Protestujący Chińczycy nie dają za wygraną i wracają do Pekinu by walczyć o sprawiedliwość. Protestujący Chińczycy nie dają za wygraną i wracają do Pekinu by walczyć o sprawiedliwość. Reinhard Krause/Reuters / Forum

Oficjalna gazeta „China Youth Daily” poinformowała o wyroku pekińskiego sądu, który skazał na kary więzienia 10 osób z obsługi nielegalnej „czarnej dziury”. Chodzi o półtajne ośrodki, zorganizowane w Pekinie przez poszczególne chińskie prowincje, które odbierają (i wysyłają do domu) swoich obywateli zatrzymanych w stolicy. Takich, którzy przyjeżdżają tu po sprawiedliwość, do centralnego biura skarg. Najczęściej dotyczą one krzywd przy wywłaszczaniu z ziemi, nadużyć władzy i korupcji. A Pekin, tradycyjnie, traktowany jest jako ostatnia deska ratunku. Z kolei dla lokalnych władz rozmaitych szczebli takie skargi to, tradycyjnie, oczernianie w stolicy i plama na reputacji. Dlatego próbują na rozmaite sposoby skarżących się zastraszyć. Taką funkcję pełnią właśnie „czarne dziury”, część obsługiwana jest zresztą przez prywatne firmy ochroniarskie i skupia setki pracowników, bo i skarżących się są tysiące i szybko ich przybywa. Tym razem się wydało, bo odesłani do domu szybko wrócili do Pekinu i złożyli (skuteczną, o dziwo) skargę na policji. Uwolniono przy okazji innych przetrzymywanych tam współrodaków z prowincji Henan.

Sprawa, podjęta przez inne media oraz szeroko kolportowana przez blogerów, nabrała nadspodziewanego rozgłosu. Co wskazywałoby, że nowe władze, w ramach ogólnych porządków, chcą z tym coś zrobić. Częścią problemu są reedukacyjne obozy pracy, laojiao. Trafia tam wielu niepokornych obywateli, skazywanych za zakłócanie porządku publicznego. Wyroki, poza systemem jurysdykcji, wydają lokalne służby porządku. Niedawno głośna była sprawa 80-letniego Liu Chunshana z prowincji Lianoning, skierowanego do obozu pracy, który po tygodniu trafił do szpitala. Okazało się, że został skazany na reedukację za zakłócanie porządku publicznego i że wcześniej odbył 37 podróży na skargę do Pekinu.

Polityka 10.2013 (2898) z dnia 05.03.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną