Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kolano prezydenta Zemana

Media kreślą wizję schorowanego, zgorzkniałego patriarchy, który knuje kolejny spisek, aby zemścić się na wrogach. Media kreślą wizję schorowanego, zgorzkniałego patriarchy, który knuje kolejny spisek, aby zemścić się na wrogach. Tomas Hajek/Demotix / Corbis

Jeden kieliszek za dużo? Zasłabnięcie? Wypadek? Wylew? – mnożą się najdziksze spekulacje. Oficjalnie prezydent Czech Milosz Zeman, idąc do toalety, potknął się i upadł, uszkadzając sobie staw kolanowy. Dlatego nie pokazuje się publicznie. Media kreślą teraz wizję schorowanego, zgorzkniałego patriarchy, który knuje kolejny spisek, aby zemścić się na wrogach.

Skłonność Zemana do zakulisowych działań Czesi zobaczyli w pierwszych dniach po wyborach parlamentarnych pod koniec października. Prezydent po ogłoszeniu wyników wezwał do siebie grupę działaczy zwycięskiej socjaldemokracji i nakazał usunięcie lidera partii, typowanego na premiera Bohuslava Sobotki. Wszystko się jednak wydało, media zagotowały się z oburzenia i wewnątrzpartyjny przewrót się nie udał. Zeman najpewniej będzie musiał Sobotce powierzyć misję tworzenia rządu.

Najchętniej by tego nie robił w ogóle i przedłużał powyborczą próżnię w nieskończoność. Od wyborów już ponad tydzień, a negocjacje koalicyjne jeszcze się nawet nie zaczęły. Zemanowi w to graj – od początku lata rządzi bowiem „gabinet techniczny”, mianowany przez prezydenta bez pytania parlamentu o zdanie. Rząd, premier i ministrowie nie mają votum zaufania, teoretycznie tylko administrują. Polega to m.in. na obsadzaniu nowymi ludźmi stanowisk w państwowych firmach. Im dłużej ten stan tymczasowości będzie trwał, tym silniejszy będzie prezydent i jego ­zwolennicy.

Czeska opinia publiczna, oceniając te podchody, coraz częściej pisze o próbie zastąpienia systemu parlamentarnego – prezydenckim, i to nie metodą reformy prawa, ale za pomocą faktów dokonanych. Coraz częściej pojawia się też słowo „­autorytaryzm”.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną