Świat

Kolano prezydenta Zemana

Media kreślą wizję schorowanego, zgorzkniałego patriarchy, który knuje kolejny spisek, aby zemścić się na wrogach. Media kreślą wizję schorowanego, zgorzkniałego patriarchy, który knuje kolejny spisek, aby zemścić się na wrogach. Tomas Hajek/Demotix / Corbis

Jeden kieliszek za dużo? Zasłabnięcie? Wypadek? Wylew? – mnożą się najdziksze spekulacje. Oficjalnie prezydent Czech Milosz Zeman, idąc do toalety, potknął się i upadł, uszkadzając sobie staw kolanowy. Dlatego nie pokazuje się publicznie. Media kreślą teraz wizję schorowanego, zgorzkniałego patriarchy, który knuje kolejny spisek, aby zemścić się na wrogach.

Skłonność Zemana do zakulisowych działań Czesi zobaczyli w pierwszych dniach po wyborach parlamentarnych pod koniec października. Prezydent po ogłoszeniu wyników wezwał do siebie grupę działaczy zwycięskiej socjaldemokracji i nakazał usunięcie lidera partii, typowanego na premiera Bohuslava Sobotki. Wszystko się jednak wydało, media zagotowały się z oburzenia i wewnątrzpartyjny przewrót się nie udał. Zeman najpewniej będzie musiał Sobotce powierzyć misję tworzenia rządu.

Najchętniej by tego nie robił w ogóle i przedłużał powyborczą próżnię w nieskończoność. Od wyborów już ponad tydzień, a negocjacje koalicyjne jeszcze się nawet nie zaczęły. Zemanowi w to graj – od początku lata rządzi bowiem „gabinet techniczny”, mianowany przez prezydenta bez pytania parlamentu o zdanie. Rząd, premier i ministrowie nie mają votum zaufania, teoretycznie tylko administrują. Polega to m.in. na obsadzaniu nowymi ludźmi stanowisk w państwowych firmach. Im dłużej ten stan tymczasowości będzie trwał, tym silniejszy będzie prezydent i jego ­zwolennicy.

Czeska opinia publiczna, oceniając te podchody, coraz częściej pisze o próbie zastąpienia systemu parlamentarnego – prezydenckim, i to nie metodą reformy prawa, ale za pomocą faktów dokonanych. Coraz częściej pojawia się też słowo „­autorytaryzm”.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną