Świat

Trzy zwycięstwa Tsiprasa

W Grecji znowu wygrał Tsipras. I to potrójnie

Syriza zdobyła 35 proc. głosów, co daje jej 145 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Syriza zdobyła 35 proc. głosów, co daje jej 145 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Twitter
Na ostatniej prostej przed wyborami Syriza miała niemal takie samo poparcie jak Nowa Demokracja. Tsipras wygrał, ale staje na czele rządu, któremu nie ma czego zazdrościć.

Tymczasem po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów okazało się, że Syriza zdobyła 35 proc. głosów, co daje jej 145 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Pomógł oczywiście bonus w postaci 50 dodatkowych miejsc dla partii, która zdobywa najwięcej głosów. I to już pierwsza wygrana, bo Syrizie udało się zdobyć niemal tyle samo głosów co w poprzednich, styczniowych wyborach. Nowa Demokracja też uzyskała bardzo dobry wynik (28 proc. głosów), ale jednak 7-proc. przewaga dla Syrizy jest dużym sukcesem.

Druga wygrana to fakt, że Niezależnym Grekom, czyli koalicjantowi Syrizy, udało się wejść do parlamentu. Co wcale nie było pewne. Dostali jednak 10 miejsc i dzięki temu razem z Syrizą mogą znowu stworzyć koalicję, o którą obu partiom chodziło. Razem mają 155 głosów, co daje im bezpieczną większość. Obaj liderzy – zarówno Tsipras, jak i Panos Kammenos, przewodniczący Niezależnych Greków – byli zadowoleni ze współpracy. W kuluarach już słychać, że większych zmian na stanowiskach nie będzie, Kammenos znowu zostanie ministrem obrony, a Tsipras już we wtorek chce przedstawić rząd.

Trzecim zwycięstwem Tsiprasa jest to, że po wyborach ma klarowniejszą sytuację w samej Syrizie. Pozbył się lewicowego skrzydła, które cały czas, od momentu podpisania lipcowego porozumienia z Brukselą, kontestowało jego politykę. Posłom, którzy odeszli z Syrizy i stworzyli nowe ugrupowanie, nie udało się nawet przekroczyć progu wyborczego. Całe radykalne skrzydło Syrizy zostało więc poza parlamentem.

Tsipras ma w partii tylko tych ludzi, którzy popierają jego politykę. Po odejściu 30 posłów z Syrizy nie miał większości i przy każdym głosowaniu, np. dotyczącym pakietu oszczędnościowego, musiałby liczyć na przychylność Nowej Demokracji. A jak wiadomo, w polityce nie ma niczego za darmo. Niedzielny wynik daje mu możliwość działania tylko w oparciu o głosy Syrizy i Niezależnych Greków. Spójność programowa koalicji jest więc lepsza, co w rezultacie daje dziś stabilniejszy rząd.

Grecy mają za sobą bardzo trudne miesiące. W styczniu wybierali rząd. Miesiąc później Bruksela zgodziła się na przedłużenie drugiego pakietu pomocowego. Cały czas kraj balansował na granicy bankructwa, a Tsipras walczył o przetrwanie. W lipcu ważyły się losy Grecji i pozostania w strefie euro. Tsipras namówił Greków na referendum, w którym odrzucili warunki stawiane przez Brukselę, a potem przyciśnięty do muru sam podpisał porozumienie. W rezultacie jego własna partia rozpadła się, a on stracił poparcie wielu Greków. W sierpniu udało się rządzącej koalicji, z poparciem Nowej Demokracji, przegłosować nowe cięcia i podwyżki podatków, co zagwarantowało Grecji trzecią transzę unijnej pomocy, ale Tsipras nie chcąc już liczyć na łaskę i niełaskę Nowej Demokracji, podał rząd do dymisji.

Teraz wygrał, jednak przyszłość wcale nie będzie łatwiejsza. W październiku Grecję czeka przegląd postępów, jakie zrobiła w zamian za pakiet ratunkowy. I właściwie Tsipras staje ponownie na czele rządu, któremu nie ma czego zazdrościć.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną