Biblioteka Narodowa o relacji JPII z Anną Teresą Tymieniecką: Nic w tym wyjątkowego
Listy, które brytyjscy reporterzy wykorzystali w materiale dla BBC, od 2008 r. są własnością Biblioteki Narodowej. Miały ujawniać nieznane dotąd fakty z życia papieża.
Derrick Ceyrac/AFP/EAST NEWS

15 lutego 2016 r. stacja BBC wyemitowała dokument na temat relacji papieża Jana Pawła II z kobietami, zwłaszcza z filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką. Listy, które otrzymywała od polskiego papieża i które posłużyły brytyjskim reporterom za główny materiał wyjściowy, filozofka sprzedała Bibliotece Narodowej w 2008 r.

W odpowiedzi na dokument BBC, jeszcze zanim ujrzał światło dzienne, anonimowy urzędnik Stolicy Apostolskiej miał stwierdzić, że o przyjaźniach Jana Pawła II wiadomo już wszystko i nie są to informacje poufne. W podobnym tonie wypowiada się teraz Biblioteka Narodowa:

Oświadczenie Biblioteki Narodowej w sprawie programu „The Secret Letters of Pope John Paul II” w BBC One

Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach.

Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym była także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa.

Biblioteka Narodowa zakupiła archiwum w 2008 roku od Anny Teresy Tymienieckiej. Listy stanowią materiał biblioteczny o ogromnej wartości i konieczne jest podejmowanie szczególnych środków ochrony jego stanu zachowania. Korespondencja pomiędzy filozofami i przyjaciółmi, jakimi niewątpliwie byli Jan Paweł II i Anna Teresa Tymieniecka, wzmacnia wizerunek papieża jako osoby otwartej na innych, także tych, którzy w wielu kwestiach mają odmienne poglądy naukowe niż on sam.

Biblioteka Narodowa przygotowuje obecnie projekt wydania krytycznego listów. Ze względu na obszerny materiał prace mogą zająć kilka lat.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną