„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Tajemnicza śmierć dziennikarki Kim Wall. Zginęła na pokładzie łodzi podwodnej

Do wypadku, lub zbrodni, miało dojść w nocy z 10 na 11 sierpnia w trakcie rejsu. Do wypadku, lub zbrodni, miało dojść w nocy z 10 na 11 sierpnia w trakcie rejsu. Johan Nilsson / Forum
Kim Wall była postacią nietuzinkową. Współpracowała z dziennikami „The Guardian” i „New York Times”. Tragedia na Sundzie będzie z pewnością tematem powieści skandynawskich autorów kryminalnych.

Historia kryminalistyki nie odnotowała dotychczas takiego przypadku: zabójstwa przy użyciu łodzi podwodnej. O zabójstwo 30-letniej szwedzkiej dziennikarki Kim Wall podejrzewany jest konstruktor i właściciel łodzi, 46-letni duński inżynier i wynalazca Peter Madsen. Uchodził on za oryginała, który m.in. miał w planach wysłanie człowieka w kosmos. Madsen utrzymuje, że śmierć dziennikarki była wynikiem nieszczęśliwego wypadku na pokładzie łodzi, a on sam, w obawie przed podejrzeniami, pochował jej ciało w morzu.

Do wypadku – lub zbrodni – miało dojść w nocy z 10 na 11 sierpnia w trakcie rejsu, który Kim Wall chciała opisać w reportażu. Wkrótce potem P. Madsen zatopił okręt, opowiadając w pierwotnej wersji, że był to wypadek, z którego sam cudem się uratował, wyciągnięty z wody przez przepływającą obok łódź rybacką. Poćwiartowane ciało Wall zauważono 21 sierpnia u wybrzeży Kopenhagi. Po badaniach DNA policja potwierdziła dzisiaj, że znaleziony korpus był jego częścią.

Dziennikarka „Guardiana” i „New York Timesa”

Duńska i szwedzka opinia publiczna są poruszone wydarzeniem i jego niecodziennymi okolicznościami. „Rakietowy Peter”, jak go nazywano z powodu jego kosmicznych planów, miał dotychczas nienaganną opinię. Jego łódź, „Nautilius”, nazwana imieniem fikcyjnej łodzi z powieści Verne’a, była największym okrętem podwodnym (prawie 18 m długości), zbudowanym przez prywatną osobę. Był także konstruktorem silników rakietowych i wynalazcą paliwa rakietowego. Był laureatem wielu nagród technicznych.

Powszechnie żałowana Kim Wall także była postacią nietuzinkową. Absolwentka londyńskiej School of Economics i nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Współpracowała z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” i amerykańskim „New York Times”, a także z mediami szwedzkimi. Wyróżniona dziennikarskimi nagrodami za reportaże o zmianach klimatycznych. Tragedia na Sundzie będzie z pewnością tematem powieści skandynawskich autorów kryminalnych. Kilku z nich, na czele ze znanym w Polsce Leifem GW Perssonem, wypowiedziało się już w tej sprawie, przekonując o winie Madsena. Również skandynawska prasa uważa go za zabójcę.

Peter Madsen – powiedziała jego adwokatka Betina Hald Engmark – wyraził ulgę, że dzięki znalezieniu ciała potwierdzi się jego wersja wydarzenia.

***

Peter Madsen, podejrzewany o zabójstwo szwedzkiej dziennikarki, przed feralnym rejsem udzielił wywiadu POLITYCE

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną