Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Exit poll: Partia Angeli Merkel ponownie wygrywa wybory do Bundestagu

Radość w sztabie wyborczym CDU Radość w sztabie wyborczym CDU Forum
Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu znajdzie się także radykalna prawica.

Według wyników exit poll, ogłoszonych po godz. 18., koalicja wyborcza CDU-CSU zdobyła 32,8 proc., SPD – 20,8 proc., AFD – 13,1 proc., FDP – 10,3 proc., Zieloni – 9,1 proc., Die Linke – 9 proc. Frekwencja wyniosła 75,6 proc.

Po raz pierwszy od ponad 50 lat Niemcy będą mieli w parlamencie sześć partii i po raz pierwszy w Bundestagu będzie reprezentowana skrajna prawica.

Frauke Petry, szefowa AfD, na Twitterze napisała, że „arogancja SPD gorzko się zemści, żyjcie z tym towarzysze. Dzisiaj skończy się lewicowy trend”.

Najbardziej prawdopodobne scenariusze po wyborach

Wszystko wskazuje na to, że do sprawowania władzy w przyszłym parlamencie niezbędne będzie utworzenie koalicji. Najbardziej prawdopodobne są trzy scenariusze:

Koalicja CDU-CSU-FDP. Jeden z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, zwłaszcza że wybory wygrała chadecja, SPD nie ma w planach wejścia do kolejnej koalicji z CDU, a FDP z dobrym wynikiem weszła do Bundestagu po czterech latach przerwy.

Koalicja CDU-CSU-FDP-Zieloni. Tak zwana jamajska koalicja. Jej zawarcie byłoby precedensem, ponieważ chadeków zbyt wiele programowo dzieli od Zielonych, a rządzenie czteropartyjnej koalicji w Niemczech byłoby bardzo skomplikowane.

Koalicja CDU-CSU-SPD. Tzw. wielka koalicja. Taki układ rządzi Niemcami od 2013 r. Wcześniej Angela Merkel stała na czele takiego rządu w latach 2005–09. Prawdopodobieństwo utworzenia wielkiej koalicji jest wciąż duże, choć wiceprzewodnicząca SPD Manuela Schwesig już zadeklarowała, że po takim wyniku (20 proc.) SPD przejdzie do opozycji.

Pierwsze prognozy podziału mandatów według „Bilda”:

Czytaj także:
Triumf AfD to po prostu rebelia przeciw Angeli

Młody szef liberałów Christian Lindner może być największym wygranym wyborów do Bundestagu

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka, siła spokoju. „Trzeba mówić więcej dobrych słów”

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama