„Polska wzywa do donosicielstwa”. Niemieckie media zdziwione listem polskiej dyplomacji
List, który ambasada Polski rozsyła do polskich imigrantów w Niemczech, odbił się szerokim echem w Niemczech.
Polska ambasada w Niemczech opublikowała list na krótko przed piątkową wizytą polskiego premiera w Berlinie.
Richard Mortel/Flickr CC by 2.0

Polska ambasada w Niemczech opublikowała list na krótko przed piątkową wizytą polskiego premiera w Berlinie.

Dzień przed wizytą Mateusza Morawieckiego w Berlinie niemieckie media bardziej niż polskim premierem interesują się listem, który rodzime przedstawicielstwa dyplomatyczne rozesłały do polskich imigrantów w Niemczech.

„Polska wzywa polskich imigrantów do donosicielstwa”, „Polska chce kontrolować, co się o niej mówi” czy wręcz „Polacy za granicą mają szpiegować swoich rodaków” – takie tytuły dominowały w niemieckich mediach. Komunikat pojawił się na paskach kanałów informacyjnych i w głównych wydaniach wiadomości. News znalazł się wśród pięciu najczęściej czytanych tekstów na stronie internetowej programu Tagesschau telewizji publicznej, tuż po materiałach o strzelaninie w USA i o prezydencie Trumpie w aspekcie rozpoczynającej się w Monachium Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa.

„Nową, kontrowersyjną ustawą Polska zamierza chronić swoje dobre imię na świecie. Marszałek Senatu Stefan Karczewski chce pójść jeszcze jeden krok dalej” – komentuje publiczny kanał ZDF.

List ambasady do imigrantów

Zdobywające sławę w Niemczech wezwanie to „List Marszałka Senatu w sprawie obrony dobrego imienia Polski i Polaków”, skierowany do Polaków za granicą, nie tylko w Niemczech. Ukazał się już na początku lutego, ale akurat polska ambasada w Niemczech opublikowała go dopiero w ostatni wtorek (13 lutego) i w kontekście kryzysu dyplomatycznego, spowodowanego uchwaleniem nowelizacji ustawy o IPN, która i w Niemczech odbiła się szerokim echem – tak szerokim, że kanclerz Merkel i minister Steinmeier poczuli się zobowiązani do oficjalnego potwierdzenia niemieckiej odpowiedzialności za Holocaust. Co w powszechnej opinii Niemców było oczywiste. Zresztą żaden niemiecki rząd od tej odpowiedzialności się nie odcinał.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj