Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zobacz, które kraje wydaliły rosyjskich dyplomatów

Świat wydalił już ponad setkę rosyjskich dyplomatów. To największe takie porozumienie przeciw Rosji od czasów zimnej wojny.

Wiele krajów na świecie w geście solidarności z Wielką Brytanią podjęło decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów ze swoich placówek. To odpowiedź na wydarzenia w Salisbury, gdzie otruto podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę. W ataku użyto broni chemicznej. O sankcjach mówi się jako o skoordynowanej akcji sprzeciwu krajów Zachodu wobec Rosji – w skali niespotykanej od czasów zimnej wojny.

Zachód solidaryzuje się przeciw Rosji

Solidarność okazał m.in. Donald Trump, decydując o wyrzuceniu aż 60 dyplomatów. To spektakularny gest, biorąc pod uwagę niejednoznaczne stosunki prezydenta USA z Kremlem i toczące się śledztwo w sprawie ingerencji Rosjan w wyniki amerykańskich wyborów. Polska zadziała skromnie, ale solidarnie i słusznie – wydaliła czterech pracowników dyplomatycznych.

„To wielka solidarność, jakiej udzielili nam przyjaciele i partnerzy w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i NATO – komentowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May. – Wysłaliśmy wspólny komunikat, że nie będziemy tolerować podważania międzynarodowego prawa i wartości”. „Jeśli celem Kremla było dzielić i zastraszyć zachodnie sojusze, to poniósł spektakularną porażkę” – dodała.

Kreml potępił te ataki, uznał je za prowokację i zapowiedział ten sam ruch – odwołania zagranicznych dyplomatów w swoim kraju.

Kraje, które zdecydowały się wydalić rosyjskich dyplomatów

KŻ/PolitykaMapa wydalonych dyplomatów

(powiększ mapę)

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Świat kolekcjonerów zabawek. Ludzie bez pasji ich nie zrozumieją

Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.

Juliusz Ćwieluch
28.01.2023
Reklama