Świat

Europa bez wiary

Większość młodych Europejczyków uważa się za niewierzących. A Polacy?

91 proc. młodych Czechów uznaje się za ateistów. 91 proc. młodych Czechów uznaje się za ateistów. Joshua Earle / StockSnap.io
Europa ma chrześcijańskie korzenie, ale wiara młodych Europejczyków jest coraz bardziej letnia. A jeszcze częściej nie ma jej w ogóle.

Z badań przeprowadzonych na londyńskim Uniwersytecie St. Mary’s wynika, że religie coraz mniej interesują Europejczyków. Na czele z chrześcijaństwem, które w Europie jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było uznać za religię domyślną i niepodważalną normę. Dziś normą jest brak wiary albo letnie chrześcijaństwo, które zakłada, że ktoś został ochrzczony w dzieciństwie, ale w dorosłym życiu uczestniczy w nabożeństwach tylko przy okazji specjalnych uroczystości, typu śluby i pogrzeby, czy wręcz nigdy w kościele się nie pojawia ani nie odmawia modlitwy.

Niewierzący Europejczycy

Pytania o religijność zadano młodym Europejczykom z 21 krajów i okazało się, że większość z nich deklarowała się jako niewierzący. Przewodzą młodzi Czesi, z których 91 proc. uznaje się za ateistów. Zaraz za nimi są Estończycy, Szwedzi i Holendrzy, w ponad 70 proc. przedstawiający się jako osoby niereligijne. W Holandii, która kiedyś miała silną i wpływową wspólnotę katolicką, dzisiaj zaledwie 7 proc. młodych ludzi deklaruje się jako katolicy. Podobnie niewielki odsetek młodych Belgów, Francuzów i Niemców deklarował się jako katolicy.

Na drugim końcu skali religijności, w pierwszej piątce, uplasowali się Portugalczycy i Irlandczycy jako przedstawicie jedynych zachodnioeuropejskich państw. Autor badań profesor Stephen Bullivant przypomina jednak, że zaangażowanie religijne Portugalczyków i Irlandczyków jest dziś dużo słabsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Bullivant zaznacza też, że nie każdy kraj Europy Zachodniej był objęty próbą, a wśród badanych nie znalazła się np. Malta, która być może podniosłaby statystyki.

Polska wśród najbardziej religijnych krajów

W pierwszej piątce krajów, w których młodzi deklarują swoja religijność, jest np. Polska, w której jako niewierzący określa się tylko 17 proc. młodych ludzi. Na drugim miejscu jest Litwa, gdzie ten odsetek wynosi 25 proc. Przy okazji autor badań zwraca uwagę na to, że dwa najbardziej religijne kraje – Polska i Litwa – oraz dwa najmniej religijne – Czechy i Estonia – to państwa postkomunistyczne.

Słabo jest też z praktykowaniem wiary. Jedynie w Polsce, Portugalii i Irlandii ponad 10 proc. młodych ludzi deklaruje, że chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu. Ponad 70 proc. Czechów nie było w kościele nigdy, a 80 proc. nigdy się nie modliło. Mszy nie doświadczyło też blisko 60 proc. młodych Brytyjczyków, Francuzów, Belgów, Hiszpanów i Holendrów. I nawet Litwini, którzy deklarują się jako zaangażowani religijnie, bardzo rzadko pojawiają się w kościele (5 proc.).

Pustoszejące kościoły

Z drugiej strony respondenci, którzy odpowiadali, że są religijni, uważają się za outsiderów i osoby płynące pod prąd. A autor badań podkreśla, że za 20–30 lat kościoły, do których kiedyś należała większość Europejczyków, będą mniejsze, ale ci, którzy pozostaną w nich, będą znacznie bardziej zaangażowani.

Czytaj także: Polska niekatolicka, czyli w co wierzą niewierni

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020
Reklama