Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kofi Annan nie żyje. Walczył o pokój na świecie

Kofi Annan (1938–2018) Kofi Annan (1938–2018) ONZ / mat. pr.
W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Według agencji Reuters Annan zmarł w szpitalu w Bernie, w Szwajcarii, w sobotę we wczesnych godzinach porannych. W ostatnich dniach towarzyszyli mu żona Nane oraz troje jego dzieci.

Od lat związany był z ONZ

Kofi Annan był jednym z najbardziej znanych na świecie dyplomatów. Był pierwszym pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej i jedynym czarnoskórym sekretarzem generalnym ONZ. Kierował Organizacją przez dwie kadencje, od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2006 r. W tym czasie, w roku 2001, wraz z ONZ otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Pierwszą kadencję rozpoczął od przestawienia programu reformy tej organizacji. Zanim objął to zaszczytne stanowisko, przez 35 lat wykonywał wiele różnych zadań w jej ramach. Był m.in. asystentem sekretarza generalnego ds. operacji pokojowych oraz zastępcą sekretarza generalnego.

W 1990 r. po inwazji Iraku na Kuwejt na polecenie ówczesnego sekretarza generalnego ONZ Annan nadzorował ewakuację liczącego ponad 900 osób personelu międzynarodowego oraz działania na rzecz uwolnienia przetrzymywanych przez Irakijczyków zakładników z krajów zachodnich. Stał też na czele zespołu negocjującego z władzami Iraku sprzedaż ropy w celu uzyskania funduszy na cele humanitarne.

Był dumnym synem Afryki

W 2001 r. w związku z epidemią HIV/AIDS ogłosił „Wezwanie do działania”. Walkę z tą epidemią określił swoim „osobistym priorytetem”. Powołał Globalny Fundusz do spraw AIDS i zdrowia. Dzięki Annanowi do krajów rozwijających się trafia więcej pieniędzy na walkę z tą chorobą.

W 2012 r. przyjął stanowisko specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej ds. wojny w Syrii, jednak po kilku miesiącach sprawowania tej funkcji podał się do dymisji, stwierdzając, że opracowany przez niego plan pokojowy się nie powiódł.

Annan urodził się w kwietniu 1938 r. w mieście Kumasi, na południowym zachodzie Ghany, gdzie później studiował ekonomię. Naukę kontynuował w amerykańskim Macalester College w Saint Paul (Minnesota), a następnie ukończył genewską szkołę wyższą nauk międzynarodowych (IHEID).

Obecny sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres złożył kondolencje rodzinie zmarłego i „wszystkim, którzy przeżywają żałobę z powodu straty tego dumnego syna Afryki”. Napisał w specjalnym oświadczeniu, że Annan był siłą prowadzącą ku dobru, a pod wieloma względami ucieleśniał Narody Zjednoczone. Guterres podkreślił, że dyplomata z Ghany wprowadził ONZ w nowe tysiąclecie z niezrównaną godnością i determinacją oraz zapewniał ludziom przestrzeń do dialogu, miejsce na rozwiązanie problemów, otwierając drogę do lepszego świata.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama