Świat

Umowa w sprawie brexitu zatwierdzona

Główny negocjator strony unijnej Michel Barnier stwierdził, że porozumienie to konieczny krok do budowania zaufania między UE i Wielka Brytanią. Główny negocjator strony unijnej Michel Barnier stwierdził, że porozumienie to konieczny krok do budowania zaufania między UE i Wielka Brytanią. Olivier Hoslet / Forum
Przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili w niedzielę na szczycie Unii Europejskiej umowę w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i deklarację polityczną dotyczącą przyszłych relacji – ogłosił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał w niedzielę rano w rozmowie z dziennikarzami, że to smutny dzień dla UE, ale porozumienie rozwodowe jest najlepszą opcją. Zaznaczył, że nie zakłada hipotetycznego scenariusza, w którym brytyjski parlament go nie zaakceptuje.

Czytaj także: Co dalej z brexitem? Możliwych sześć scenariuszy

Główny negocjator strony unijnej Michel Barnier stwierdził, że porozumienie to konieczny krok do budowania zaufania między UE i Wielka Brytanią i jest ono potrzebne w następnej fazie partnerstwa między stronami. Dodał, że było to możliwe dzięki pełnej jedności 27 krajów członkowskich i ich zaufaniu.

Hiszpania groziła zablokowaniem porozumienia

Dopiero w sobotę, dzień przed szczytem unijnym w sprawie brexitu, udało się porozumieć w kwestii ostatniej przeszkody do porozumienia, jaką była sprawa Gibraltaru, przez którą Hiszpania groziła zablokowaniem umowy. Hiszpania domagała się zawarcia w treści porozumienia zapisów gwarantujących osobny tryb negocjacji w związku z Gibraltarem. Ostatecznie konflikt rozwiązała pisemna deklaracja ambasadora Wielkiej Brytanii do UE, w której zapewniono o spełnieniu żądań Madrytu.

Czytaj też: To nie koniec problemów z brexitem

W porozumieniu rozwodowym osiągnięto wszystkie cele

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dojdzie 29 marca 2019 r. i do tego czasu umowa w sprawie brexitu powinna zostać zaaprobowana przez obie strony.

Szef RE Donald Tusk w opublikowanym w sobotę liście skierowanym do unijnych liderów wskazał, że w porozumieniu rozwodowym UE udało się osiągnąć wszystkie cele. Chodzi o zminimalizowanie niepewności i zakłóceń spowodowanych przez brexit dla unijnych obywateli, przedsiębiorstw i państw członkowskich oraz uregulowanie statusu obywateli UE mieszkających, pracujących i studiujących w Zjednoczonym Królestwie ze wzajemnymi gwarancjami. Te cele to również gwarancja, że Wielka Brytania będzie honorować wszystkie zobowiązania, w tym finansowe. Uda się też uniknąć twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią.

„To nie jest dobry dzień, bo będziemy obserwować opuszczenie UE przez kraj, który był w niej wiele lat, ale wierzymy, że porozumienie jest dobre dla obu stron” – mówił na konferencji po spotkaniu z szefami państw i rządów przewodniczący PE Antonio Tajani.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama