Świat

Pięty na ziemi

W świecie kucających Słowian

Kucający Słowianin stał się na tyle nośny, że ta stylizacja doczekała się już odbicia w modzie. Kucający Słowianin stał się na tyle nośny, że ta stylizacja doczekała się już odbicia w modzie. AN
Internet podbijają memy z dresiarzem w tzw. słowiańskim przykucu. Kucający Słowianin to nasz pierwszy stereotyp na Zachodzie, w którym pojawia się fajny i charakterny Słowianin. Ironicznie, bo ironicznie, ale jednak.
Rosyjski gopnik jest wulgarny i bezpośredni, często konserwatywny, ale wolnościowy.AN Rosyjski gopnik jest wulgarny i bezpośredni, często konserwatywny, ale wolnościowy.

Od paru lat w sieci, głównie w memosferze, funkcjonuje stereotyp Słowianina, który podbija ego wschodnim Europejczykom. Nie żeby od razu był to stereotyp pozytywny, tak dobrze to nie ma. Ale krążąca po necie figura Kucającego Słowianina (squatting Slav) jest w swoisty sposób cool. A przecież historia słowiańskiego stereotypu na Zachodzie to nie jest, umówmy się, historia sukcesu.

Już klasyk „romansu rurytańskiego” z przełomu wieków XIX i XX, czyli zapoczątkowanego przez Anthony’ego Hope’a nurtu przygodowo-miłosnych powieści, dziejących się w dziwnych i nieznanych krajach na wschodnich rubieżach Europy, opisywał „brudnych Słowian i Hunów”, których z okien pociągu widział zachodni podróżnik.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Pięty na ziemi"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019