Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zamieszki i tragedia po meczu w Indonezji. Co najmniej 174 osoby zginęły

Zamieszki po meczu indonezyjskiej ligi piłkarskiej między Arema FC i Persebaya Surabaya. 2 października 2022 r. Zamieszki po meczu indonezyjskiej ligi piłkarskiej między Arema FC i Persebaya Surabaya. 2 października 2022 r. Forum
Do dramatu doszło po meczu piłkarskim w Melang między dwoma drużynami z Jawy Wschodniej. Co najmniej 174 osoby nie żyją, jest bardzo wielu rannych.

Zamieszki wybuchły po meczu indonezyjskiej ligi piłkarskiej między Arema FC i Persebaya Surabaya. O skali tragedii poinformował zastępca gubernatora prowincji Jawa Wschodnia Emil Dardak. Szef indonezyjskiej policji w prowincji Nico Afinta tłumaczył, że po spotkaniu (3:2 dla gości) kibice przegranego zespołu weszli na boisko, służby użyły gazu łzawiącego, a to w konsekwencji doprowadziło do wybuchu paniki.

Dlaczego służby miały gaz

W tłumie wiele osób zostało stratowanych lub uduszonych. Na płycie boiska zginęły 34 osoby, a kolejne zmarły w szpitalach. Zniszczono dziesięć policyjnych samochodów.

Ranni oraz rodziny ofiar śmiertelnych mają otrzymać pomoc finansową, a prezydent Indonezji Joko Widodo nakazał sprawdzenie procedur bezpieczeństwa podczas meczów piłkarskich. Jak przypomina z kolei agencja Reutera, FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) zdecydowała, że pilnujący porządku stewardzi i policja nie powinni mieć przy sobie broni palnej i gazu. Na razie ani władze, ani policja z prowincji Jawa Wschodnia nie wypowiedziała się, czy w ogóle wiedziała o takich zaleceniach FIFA.

Według indonezyjskich władz stadion został wypełniony ponad dopuszczalną liczbę kibiców. Mogło wejść ich 38 tys., a weszło 4 tys. więcej.

Jedna z największych katastrof na stadionie

Rozgrywki w Indonezji zostały zawieszone co najmniej na tydzień. Jak przypomina Reuters, to najtragiczniejsza katastrofa na stadionie od blisko 60 lat. W 1964 r. w Limie, stolicy Peru, w wyniku zamieszek w trakcie meczu z Argentyną zginęło 328 osób.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną