Świat

Balonem do piwnicy

Histeria mediów

Ojciec 6-letniego Falcona Henne z Kolorado skonstruował balon w kształcie UFO. Wypuścił go w powietrze, po czym powiadomił media, że prawdopodobnie do balonu wsiadł jego syn, i teraz fruwa po niebie niczym ufoludek. W każdym razie na ziemi synka w żaden sposób nie można znaleźć.

O tej historii było głośno - przez pięć godzin stanowiła w USA najgorętszy news. Już sam fakt utrzymania przez tak długi czas napięcia i uwagi widzów zasługuje na najwyższe uznanie. Tym bardziej, że nie było - jak się później okazało - żadnego powodu dla oglądania widowiska, które przyciągnęło uwagę połowy świata. Media nie spuszczały oka z balonu, śledząc jednocześnie trwające na ziemi poszukiwania chłopca, polegające głównie na nawoływaniu. Gdy w końcu balon opadł, okazało się, że dziecka w nim nie ma. Na pokrzykiwania chłopczyk nie reagował, gdyż spał snem słusznym w piwnicy.

Od tej chwili obserwatorów całego zamieszania zaczęło dręczyć pytanie: kto tu kogo zrobił w balona? Rozważmy kilka możliwości (choć jest ich zapewne nieprzeliczona liczba):

1. Motyw UFO. Ojciec chłopca, a zarazem konstruktor balonu, świadomie wywiódł w pole media, bo pragnął zwrócić uwagę na swe niezwykłe umiejętności, a tym samym dać do zrozumienia, że ma kontakt z siłami pozaziemskimi.

2. Motyw strachu. Falcon zrobił kawał ojcu (być może w porozumieniu z braćmi) i udał, że odleciał balonem, a potem wystraszył się, że narozrabiał, więc konsekwentnie siedział cicho.

3. Motyw zemsty rodzinnej. Dwaj bracia Falcona, wściekli na niego za jakiegoś psikusa, doradzili mu, żeby się schował i w żadnym wypadku nie odzywał, bo ojciec sprawi mu lanie.

4. Motyw sąsiedzkiego odwetu. Sąsiedzi, zmęczeni codziennymi wrzaskami rodziny Henne, postanowili się odegrać i udowodnić światu, ile decybeli dzięki tej kochającej się rodzinie muszą dziennie znosić. Powiadomieni o balonowym widowisku, podali chłopcu środki usypiajające, a sami włożyli zatyczki do uszu. No i zaczęło się.

5. Motyw interwencji zewnętrznej. Jedna ze stacji TV dogadała się w sprawie balonu z ojcem Henne, bo zapragnęla zrobić 40-minutowy show. Balon latał dłużej niż przewidywano, a rozmiary widowiska przekroczyły wszelkie wyobrażenia, gdyż chłopiec naprawdę zniknął (interwencja sił pozaziemskich), co oczywiście nieźle wystraszyło uczestników zmowy.

6. Motyw interwencji wewnętrznej. Jedna ze stacji TV dogadała się z tatą Falcona w sprawie wypuszczenia i transmisji lotu balonem w kształcie UFO, co miało przyciągnąć uwagę publiczności. Niestety zblazowana ciągłymi widowiskami ufologicznymi ludność nie wykazała odpowiedniego zainteresowania lotem statku kosmicznego, wobec tego jakiś utalentowany reżyser wpadł na pomysł dodania elementu grozy, czyli wirtualnego osadzenia w balonie chłopca. W trakcie lotu, nadawały media, coś z balonu wypadło. Co? What? Coś czy Ktoś? Something or Somebody?

Tak czy inaczej, widowisko udało się nad wyraz znakomicie. Władze stanowe są jednak wściekłe i niewykluczone, że sprawcy całego zamieszania będą mieli postawione zarzuty (ale jakie?). Cała historia wiele mówi o współczesnych mediach, które histerycznie rzucają się na każdą sensację. O ich widzach, czyli nas wszystkich, również. Zrobiona w balona publiczność nie powinna jednak być rozczarowana, bo jak w tym przypadku narzekać na happy-end? Oscarowy scenariusz godny Orsona Wellesa. Brawo.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną