Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Co się dzieje w MSZ, czy leci tam jakiś pilot? Dlaczego duży europejski kraj nie ma profesjonalnej obsługi dyplomatycznej, skąd ten chaos, zamieszanie?
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Czy Polska pod rządami PiS ma w ogóle jakąś przemyślaną, konsekwentną politykę zagraniczną? Sądząc po wielu ostatnich, a i wcześniejszych międzynarodowych awanturach, gafach, kłótniach z najważniejszymi państwami Unii Europejskiej, można wnioskować, że polskiej polityki zagranicznej ewidentnie brak. Że prowadzi ją ten, kto wcześniej wstanie, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych to urząd bezradny, zajęty czystkami, z zagubionym i stawianym do pionu przez prezesa Kaczyńskiego szefem.

Co się zatem dzieje w MSZ, czy leci tam jakiś pilot? Dlaczego duży europejski kraj nie ma profesjonalnej obsługi dyplomatycznej, skąd ten chaos, zamieszanie? O tym wszystkim przeczytacie Państwo w najnowszej POLITYCE w tekście Łukasza Wójcika „Zaginione ministerstwo”.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Trójka autorów (Adam Grzeszak, Agnieszka Sowa i Juliusz Ćwieluch) przygląda się polityce kadrowej nowej władzy: kogo zwalnia, kogo nagradza i awansuje, według jakiego klucza? Grupy, koterie, frakcje, klany, kolejność „dziobania” – to wszystko znajdziecie Państwo w naszej opowieści pod tytułem „Dobry fachowiec, bo partyjny”. Rafał Kalukin tropi „uśrednionych” Polaków, analizuje, gdzie znajduje się słynne, decydujące ponoć o wszystkim polityczne centrum. Sławomir Sierakowski natomiast opisuje, czym różni się populizm w USA i zachodniej Europie od tego, jaki panuje w naszej części kontynentu, w Polsce, na Węgrzech, w Czechach.

Ponadto: o tym, jak świętować 100-lecie niepodległości Polski w miastach, które zostały przyłączone do kraju dopiero w 1945 roku; reportaż ze specyficznego escape roomu, w którym uczestnicy eksperymentu próbują wyrwać się z... biedy; o praniu pieniędzy przez banki i emeryturach dla tancerzy z baletu. Jak również o tym, jak PiS ponownie wyciąga sprawę Kulczyków, i dlaczego drugi po 500+ sztandarowy program władzy, czyli Mieszkanie Plus, rodzi się w takich bólach.

To wszystko i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE, wraz z informacją, że POLITYKA miała najwyższą sprzedaż z kategorii tygodników opinii w 2017 roku. Dziękujemy naszym Czytelniczkom i Czytelnikom i prosimy: zostańcie z nami także w tym roku i następnych. Postaramy się Państwa nie zawieść. A do części nakładu bieżącego numeru dołożyliśmy bardzo interesujący film dokumentalny pod wiele mówiącym tytułem „Szwedzka teoria miłości” – o społecznym i obyczajowym fenomenie tego skandynawskiego kraju. Polecam zakup naszego tygodnika z dołączonym filmem.

Życzę miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj