Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Ilu w Polsce mamy milionerów, jak ich liczyć, a jak policzył premier Morawiecki, chcąc obciążyć krezusów daniną solidarnościową?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Na kolejny długi weekend przygotowaliśmy na 116 stronach wiele interesujących i różnorodnych propozycji. Między innymi:

– o tym, ilu w Polsce mamy milionerów, jak ich liczyć, a jak policzył premier Morawiecki, chcąc obciążyć krezusów daniną solidarnościową – pisze Joanna Solska, dowodząc, że w wielu przypadkach nowy podatek, jak to zwykle bywa, zapłacą nie ci, którzy najbardziej powinni. A najbogatsi mogą spać spokojnie.

– Anna Dąbrowska opisuje postać szefowej Sądu Okręgowego w Krakowie, szkolną koleżankę ministra Ziobry, mianowaną przez niego na prezesa po to, aby wprowadzała do sądu nowe porządki. Jak to robi i dlaczego skłóciła się z większością sędziów, którzy żądają jej odwołania – o tym w artykule.

– Ewa Siedlecka zajęła się przypadkiem Mateusza Piskorskiego, byłego polityka Samoobrony, a potem lidera ugrupowania Zmiana, który od ponad dwóch lat siedzi w areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Autorka analizuje te zarzuty, a zarazem zastanawia się, czy – niezależnie od winy czy niewinności Piskorskiego – stosowane dzisiaj paragrafy kodeksu przystają do nowych metod wojny hybrydowej i wpływania przez zorganizowany trolling i fake newsy na całe społeczeństwa i państwa.

– Jacek Żakowski rozmawia ze Stevenem Levitskim, amerykańskim politologiem z Harvarda, znawcą autorytaryzmów, o tym, skąd się biorą polityczne sukcesy populistów w wielu krajach, także w Polsce, i czy liberalna demokracja ma jeszcze dość sił, aby się im skutecznie przeciwstawić.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: Joanna Cieśla o „bombie odorowej”, czyli co w Polsce brzydko pachnie i jak walczyć ze smrodem. Marcin Kołodziejczyk opisuje wnuka Anny Walentynowicz, który wyraźnie chciałby zrobić jakąś publiczną, może wręcz polityczną karierę, a Ewa Wilk pisze o polskim milczeniu – coraz częściej wolimy nie rozmawiać o polityce, aby się nie pokłócić, ale to nie rozwiązuje problemu głębokich konfliktów, jakie podzieliły rodziny, grona towarzyskie, środowiskowe czy sąsiedzkie.

I jeszcze: o nieoczekiwanych skutkach zakazu niedzielnego handlu, o tym, czy cudzoziemcy pracujący w Polsce płacą podatki, o misji nowego szefa TVN, o tym, jak sanacja zabiła w II RP demokrację, oraz o dylematach i pułapkach klonowania organizmów.

To dalece nie wszystko, pozostałe pozycje są nie mniej interesujące. Zapraszam do przeczytania całego najnowszego numeru POLITYKI oraz do zakupu egzemplarza z dołączoną książką – zbiorem „Bajki, legendy i opowieści wierszem”, świetnym prezentem z okazji Dnia Dziecka. Polecam.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Diabeł i raj Katarzyny Gärtner. Jak słynna autorka „Małgośki” straciła dorobek życia

83-letnia dziś Katarzyna Gärtner, słynna kompozytorka „Małgośki” i wielu innych przebojów, tuła się po domach przyjaciół i stara odzyskać dom, studio oraz swój dorobek artystyczny.

Violetta Krasnowska
06.04.2025
Reklama