Sezon pandemiczno-polityczny trwa w najlepsze, a gorączka wyborcza narasta. Można odnieść wrażenie, że zbliża się przełomowy okres dla polskiego życia publicznego. Coś wisi w powietrzu, a rozstrzygnięcia mogą pójść w każdą stronę. Staramy się więc śledzić i opisywać najważniejsze wydarzenia i zjawiska ze wszystkich dziedzin, jakie mogą Państwa zainteresować. W najnowszym numerze „Polityki” polecam m.in. artykuły na następujące tematy:
• Czy Polacy sami odwołali pandemię? Jaki wpływ na to miały coraz mniej zrozumiałe i niewystarczająco uzasadniane decyzje władz tyczące obostrzeń? – pisze Juliusz Ćwieluch.
• Co zmienia podmiana kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, czy Rafał Trzaskowski okaże się politykiem, który uratuje swoją formację przed marginalizacją, czy ma realne szanse w pojedynku z Andrzejem Dudą? – analizuje Rafał Kalukin.
• Na czym polega fenomen zyskującego w sondażach Szymona Hołowni, jacy ludzie go otaczają i kto finansuje jego kampanię? – tym tematem zajęły się Anna Dąbrowska i Joanna Sawicka.
• Czy istnieje gwarancja, że nadchodzące wybory będą już uczciwe, równe i demokratyczne? A może wciąż jest wiele wątpliwości? – tajniki nowej ordynacji omawia w wywiadzie specjalistka od systemów wyborczych prof. Anna Rakowska-Trela.
• Czy Polska jest „państwem teoretycznym”? – odpowiada w wywiadzie twórca tego terminu Bartłomiej Sienkiewicz, odnosząc się do ostatnich wydarzeń politycznych i społecznych.
• Jakie interesy i z kim robi minister zdrowia Łukasz Szumowski – pisze Piotr Pytlakowski.
• Co dalej z radiową Trójką? Czy po aferze z piosenką Kazika stanie się ostatecznie „trujką”? – relacjonuje Marcin Piątek.
Ponadto w najnowszej „Polityce”: o pożegnaniu z papierosami mentolowymi, o rosyjskim sposobie na koronawirusa, o nadchodzących chudych latach w futbolu, o tym, kim podczas II wojny byli własowcy, o przeróbkach książek George’a Orwella na komiksy, o rozwijającej się podczas epidemii telemedycynie oraz o renesansie krajowej turystyki.
I wiele innych wątków i tematów, do których gorąco zachęcam. Pozostańcie Państwo z nami – już jest ciekawie, a zbliżają się naprawdę pasjonujące dni i tygodnie.
Życzę miłej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego