Jak chronić się przed działaniem smogu? Kilka praktycznych wskazówek
Sezon grzewczy w pełni. W niektórych regionach Polski smog bije kolejne rekordy. Jak się przed nim chronić? Oto 6 podpowiedzi.
.
Radek Kołakowski/Flickr, CC by 4.0

.

Co roku problem smogu staje się coraz bardziej medialny i coraz więcej osób jest świadomych powagi sytuacji. W okresie grzewczym jesteśmy narażeni na podwyższone stężenia łatwo absorbowanego w górnych drogach oddechowych, oskrzelach i płucach pyłu zawieszonego i związanych z nim WWA – wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu), toksycznych metali i aldehydów. Do potencjalnych skutków zdrowotnych takiej ekspozycji należą m.in. wzrost ryzyka niewydolności oddechowej, choroby niedokrwiennej serca, powikłań ciąży czy upośledzenie funkcji układu nerwowego i spadek odporności. Ze smogiem warto i trzeba walczyć systemowo. Ale możemy się chronić także we własnym zakresie. Nie popadajmy w panikę – oto kilka praktycznych rad.

Czytaj także: Smog zwiększa ryzyko autyzmu

.
airly.eu/mat. pr.

.

  1. Regularnie sprawdzaj jakość powietrza w swojej okolicy

To proste działanie nie ma pogłębiać obaw o własne zdrowie, ale skłonić do pewnych modyfikacji codziennego planu w zależności od tego, czy jakość powietrza jest aktualnie znośna, czy może wręcz przeciwnie. Dzięki temu możemy minimalizować w pewnym stopniu negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Dlatego warto zlokalizować najbliższą stację pomiarową, funkcjonującą w ramach państwowej sieci monitoringu jakości powietrza lub należącą do innej, komercyjnej sieci, i regularnie śledzić odczyty dokonywanych na niej pomiarów. To dziecinnie proste – wystarczy zaglądać na strony internetowe bądź zainstalować aplikację. Im więcej osób interesuje się jakością powietrza i jest świadomych zagrożeń wynikających z jego zanieczyszczenia, tym większa presja na polityków i tym trudniej im udawać, że problem nie istnieje.

Czytaj także: Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog

Ponieważ jedną z grup szczególnie podatnych na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza są dzieci, niezwykle istotne jest, by jakość powietrza była regularnie kontrolowana w okolicy przedszkoli i szkół. Warto, by dyrekcje takich placówek rozważyły zainwestowanie w stacjonarny bądź przenośny czujnik jakości powietrza. Wtedy każdorazowo decyzja o tym, czy dzieci powinny wyjść danego dnia na dwór, mogłaby być poprzedzona stosownym pomiarem.

Czytaj więcej: Wydajemy miliardy na walkę ze smogiem, a powietrze coraz gorsze

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj