Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Tylko koni żal. Jak PiS w trzy lata zniszczył polskie stadniny

Konie w stadninie w Janowie Podlaskim Konie w stadninie w Janowie Podlaskim Tomasz Rytych / Agencja Gazeta
Dobra zmiana zaczęła się od koni. Dokładnie trzy lata temu PiS wyrzucił specjalistów hodowli koni arabskich czystej krwi w Janowie Podlaskim i Michałowie. Dziś fatalne efekty widać jak na dłoni.

Aukcja Pride of Poland, na którą zjeżdżali się po polskie araby hodowcy z całego świata, przeżywa najgorsze dni w swojej historii. Ta ostatnia, która odbyła się w sierpniu ubiegłego roku, została nazwana aukcją wstydu, była najgorsza w 49-letniej historii Janowa. Sprzedano zaledwie trzy konie za łączną kwotę 254 tys. euro. Warto przypomnieć, że na ostatniej aukcji przed „dobrą zmianą”, jaka odbyła się w sierpniu 2015 r., sprzedano aż 24 konie za 4 mln euro, a słynną klacz Pepitę, wyhodowaną przez Marka Trelę, wyrzuconego przez PiS ze stadniny w Janowie – za 1,4 mln euro.

Tomasz Kasprowicz: Janów, czyli jak politycy mogą wszystko spartaczyć

Stadniny za rządów PiS kwalifikują się do upadłości

Zaledwie rok później był już tylko wstyd i bałagan: podwójna licytacja koni, podstawieni licytujący, a na koniec sprzedaż klaczy Emira „pod stołem”. Prokuratorskie śledztwo w tej sprawie się ślimaczy, a zagraniczni hodowcy przestali przyjeżdżać do Polski po konie. Wizerunkowe straty długo trzeba będzie odrabiać, na razie jednak nawet nie zaczęliśmy.

Zaledwie po trzech latach wszystkie trzy stadniny już nie przynoszą zysków i właściwie kwalifikują się do upadłości. Jeszcze na koniec 2015 r. zysk stadniny w Janowie Podlaskim wynosił 3,2 mln zł, ale 2018 r. zakończyła już stratą w wysokości ok. 3 mln zł. W 2015 r. do kasy stadniny wpłynęło 9,6 mln zł ze sprzedaży koni, w ubiegłym roku – zaledwie 1,4 mln zł. Konie sprzedaje się za bezcen. O medalach, jakie na całym świecie zdobywały polskie araby, też trzeba zapomnieć. O słowach ministra Ardanowskiego, który w momencie nominacji na ministra rolnictwa zapewniał, że odbuduje aukcję w Janowie, zapomniał już chyba nawet on sam.

Czytaj także: „Dobra zmiana” sprzedaje araby za bezcen

Sprzedaż koni spada, wzrasta... zatrudnienie i koszty promocji

Najgorsze wyniki w swojej 66-letniej historii osiąga też stadnina w Michałowie. Dobrej zmianie zostawiła w kasie 2,4 mln zł zysku, teraz nie jest w stanie wyjść nawet na zero. Deficyt ubiegłoroczny szacuje się na ok. 1 mln zł. Nic dziwnego, skoro wpływy ze sprzedaży koni spadły z 8,3 mln zł w 2015 r. do 1,3 mln w minionym roku. Za to wzrosło zatrudnienie i koszt delegacji. Najwyraźniej zarządzający państwową stadniną doszli do wniosku, że dobre konie wystarczy zastąpić drogą reklamą. Posłowie Platformy szacują, że koszty promocji i reklamy wzrosły w Michałowie aż o 500 proc.! To oni też dotarli do materiałów pokazujących sytuację finansową stadnin, która przed opinią publiczną jest ukrywana.

Tradycji i wizerunku państwowych stadnin nie zniszczył nawet PRL, udało się to jednak w błyskawicznym tempie zrobić „dobrej zmianie”.

Daniel Passent: Dobra zmiana w stajni

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną