Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Dlaczego złoto tak bardzo podrożało?

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec złotej gorączki. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec złotej gorączki. PantherMedia
Cena kruszcu szybko rośnie, bo świat boi się recesji, a banki centralne obniżają stopy procentowe. Poza tym złoto chroni przed sankcjami.

Cena uncji złota po raz pierwszy przebiła poziom 6 tys. zł. W przypadku dolara złoto jeszcze nie jest rekordowo drogie, jak w 2011 r., gdy uncja kosztowała przez chwilę ok. 1,9 tys. dol., ale zbliża się szybko do 1,6 tys. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec złotej gorączki. Tym bardziej że złoto tradycyjnie zyskuje na wartości, gdy świat boi się kłopotów gospodarczych i politycznych. A mamy dziś do czynienia i z jednymi, i z drugimi.

Czytaj także: USA walczą cłami, Pekin juanem

Dlaczego złoto podrożało

Do amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, coraz zresztą intensywniejszej, doszły obawy związane z coraz gorszymi danymi gospodarczymi. Banki centralne obniżają stopy procentowe, a złoto chroni przynajmniej przed ujemnym oprocentowaniem. Różne kraje, w tym Polska, zwiększają swoje rezerwy, kupując właśnie złoto.

Celuje w tym zwłaszcza Rosja, która w ten sposób chce zabezpieczać się przed międzynarodowymi sankcjami. Rezerwy w złocie są dla niej bezpieczniejsze niż w dolarach czy euro.

Czytaj także: Celna wojna światów

Kupować złoto mimo ceny?

Jeszcze niedawno wydawało się, że złoto będzie tracić na znaczeniu chociażby z powodu ekspansji kryptowalut, takich jak bitcoin. Tymczasem stało się dokładnie odwrotnie. Złoto to dziś przeciwieństwo tych wszystkich nowych i kontrowersyjnych wynalazków – to symbol namacalnej, fizycznej, a nie wirtualnej wartości. Niektórzy eksperci, jak Mark Mobius, światowej sławy menedżer zarządzający funduszami inwestycyjnymi, radzą nawet kupować złoto bez względu na jego cenę.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną