Rzecznik praw dziecka, czyli rewolucja nadciąga
Czy kontrowersyjna małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zostanie nowym rzecznikiem praw dziecka? Jeśli tak, można się spodziewać brutalnej politycznej przepychanki.
Barbara Nowak, kandydatka PiS na rzecznika praw dziecka
Adrianna Bochenek/Agencja Gazeta

Barbara Nowak, kandydatka PiS na rzecznika praw dziecka

Połączone sejmowe komisje nie udzieliły w środę poparcia żadnemu z kandydatów zgłoszonych na urząd RPD. A było ich troje. Prof. Ewa Jarosz, pedagog popierana przez PO, Nowoczesną, PSL oraz liczne organizacje pozarządowe. Paweł Kukiz-Szczuciński z Kukiz ’15, lekarz pediatra i psychiatra z doświadczeniem w misjach humanitarnych. Oraz dr Sabina Zalewska wskazana przez PiS. Warto dodać, że kandydaci mierzyli się z pytaniami natury światopoglądowej, jak to od Jana Klawitera z PiS: „Jak widzą państwo dziecko w kontekście rodziny: uwzględniając aspekty życia dziecka w okresie prenatalnym, funkcjonowania związków konkubinackich, jednopłciowych i hetero oraz w kontekście propagowania ideologii gender w szkołach i kwestii rozwodów?”.

Czytaj także: Nowa kodeksowa definicja dziecka

Kontrowersyjne kandydatury PiS

W ostatnich tygodniach to o dr Sabinie Zalewskiej było najgłośniej – mierzy się ona publicznie z szeregiem zarzutów (m.in. o posługiwanie się tytułem psychologa, choć nie ukończyła odpowiednich studiów; o liczne plagiaty oraz o nazywanie zakazu stosowania przemocy wobec dzieci „ideologią”). Po serii artykułów, w których prasa postawiła Zalewskiej kompromitujące ją zarzuty, można było przypuszczać, że nie ma szans, by się obronić. I rzeczywiście – Sabina Zalewska przepadła i wieczorem formalnie wycofała swoją kandydaturę, więc PiS może zgłosić teraz kolejną osobę. Kogo zaproponuje?

Nieoficjalnie mówi się, że na urząd rzecznika praw dziecka PiS zechce wynieść Barbarę Nowak, dotychczasową kurator oświaty w Małopolsce. A jeśli Nowak wygra, to na stanowisku RPD czeka nas rewolucja.

Czytaj także: Co przyniosą zmiany w kodeksie rodzinnym

Dzieci, bądźcie wierne Bogu!

Po koncyliacyjnym, niekonfliktowym i raczej zachowawczym stylu sprawowania urzędu przez dotychczasowego rzecznika Marka Michalaka może nas zaskoczyć nagłe i radykalne upolitycznienie tej funkcji. A także otwarcie nowych i zaognienie już istniejących konfliktów na takich frontach jak rządzący–opozycja, rodzice–nauczyciele, szkoła–parafia.

Bo dotychczasowe wypowiedzi pani kurator pozwalają spodziewać się gorącej, ideologicznej debaty i równie gorących protestów w reakcji na nie. Weźmy choćby słowa, jakie miały paść z jej ust kilka dni temu, podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w krakowskim liceum im. Jana III Sobieskiego. Barbara Nowak miała powiedzieć m.in.: „Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład”, „Życzę wam odwagi w przyznawaniu się do polskości i do Boga”, oraz: „Bądźcie wierni Polsce i wierni Bogu”.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj