Społeczeństwo

Opublikowano mapę kościelnej pedofilii w Polsce

W polskich diecezjach i zgromadzeniach od czterech lat działają delegaci do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którzy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia ofiar. W polskich diecezjach i zgromadzeniach od czterech lat działają delegaci do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którzy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia ofiar. Grant Whitty / Unsplash
Przygotowana przez fundację „Nie lękajcie się” interaktywna mapa opisuje przypadki skazanych duchownych i świadectwa ofiar.

Za przygotowanie mapy odpowiadają m.in. Marek Lisiński z fundacji „Nie lękajcie się”, która pomaga ofiarom nadużyć seksualnych, w tym molestowanym przez osoby duchowne, oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Pracowano nad nią przez półtora roku.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Scheuring-Wielgus mówiła, że wielokrotnie próbowała uzyskać z episkopatu informacje na temat skali kościelnej pedofilii, ale jej prośby zostały bez odzewu. Dlatego razem z Markiem Lisińskim wzięła sprawy w swoje ręce.

Skazano tylko 60 księży

Mapa składa się z ponad 300 punktów. Znajdują się na niej zarówno przypadki nadużyć seksualnych potwierdzonych wyrokami sądowymi, jak i opartych na zweryfikowanych relacjach osób, które zgłosiły się do fundacji „Nie lękajcie się”. Wśród nich relacje o 255 ofiarach, 31 zgłoszeń do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej, jednak tyle umieścili w swojej interaktywnej grafice), informacje o 59 skazanych sprawcach i 46 sprawach opisanych przez media (najczęściej niewyjaśnionych).

Jak podkreślają inicjatorzy akcji, „mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne”.

Czytaj także: Dlaczego oskarżonych o nadużycia seksualne księży przenosi się do Ameryki Łacińskiej i Afryki?

W polskich diecezjach i zgromadzeniach od czterech lat działają delegaci do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którzy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia ofiar. Ale jedna, centralna baza informacji o skali tego zjawiska (jeszcze) nie powstała.

Na podstawie doniesień medialnych wiadomo jedynie, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat w sądach powszechnych skazano około 60 księży.

Zmagania Kościoła z pedofilią

Na luty papież Franciszek zwołał nadzwyczajne spotkanie przewodniczących episkopatów z całego świata, którzy mają rozmawiać właśnie o molestowaniu seksualnym w Kościele.

Stało się to niemalże w tym samym czasie, kiedy we wrześniu niemieckie media opublikowały ustalenia raportu, z którego wynika, że w latach 1946–2014 ofiarą wykorzystania seksualnego przez katolickich duchownych w Niemczech padło ponad 3,6 tys. nieletnich. Raport postał na zlecenie niemieckiego episkopatu.

W październiku w Poznaniu sąd apelacyjny potwierdził bezprecedensowy wyrok nakazujący należącemu do Kościoła katolickiego zakonowi o nazwie Towarzystwo Chrystusowe wypłatę milionowego odszkodowania oraz renty w wysokości 800 zł miesięcznie pani o imieniu Katarzyna, która jako trzynasto- i czternastolatka została kilkadziesiąt razy zgwałcona przez księdza.

Czytaj także: Pokojowy Nobel dla działaczy na rzecz kobiet – ofiar wojny

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama