Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie w Polsce 1 stycznia
Nowy rok oznacza zmiany m.in. dla kobiet w ciąży, chorych na rdzeniowy zanik mięśni oraz właścicieli mieszkań.
1371 leków od stycznia będzie miało niższe ceny. Na nowej liście refundacyjnej znajdą się m.in. leki na raka płuca, białaczkę i rdzeniowy zanik mięśni.
Unsplash

1371 leków od stycznia będzie miało niższe ceny. Na nowej liście refundacyjnej znajdą się m.in. leki na raka płuca, białaczkę i rdzeniowy zanik mięśni.

Nowe prawo na porodówkach

1 stycznia 2019 r. w Polsce wchodzi w życie nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej. Nowe prawo wprowadza kilka swobód dla rodzących i ciężarnych. Wreszcie podczas porodu będzie można coś zjeść, o ile zgodę na to wyrazi lekarz. Kobiety po 41. tygodniu ciąży nie będą już musiały leżeć w szpitalu, tak jak to było dotychczas. Wywołanie porodu przewidziano dopiero po zakończeniu 42. tygodnia i nie będzie trzeba przed nim spędzać kilku dni w szpitalnym łóżku.

Od nowego roku będą też obowiązywać obligatoryjne badania przesiewowe określające ryzyko depresji ciążowej i poporodowej. Po Nowym Roku lekarz lub położna będą mierzyli to ryzyko przy pomocy testu Becka (zestawu pytań), który pozwoli ocenić samopoczucie kobiety. Pytania lekarze zadadzą trzykrotnie – na początku, na półmetku i pod koniec ciąży. Nowy standard mocno wspiera karmienie piersią – od edukacji po fachową pomoc doradców laktacyjnych. Sztuczne mleko ma być podawane noworodkom tylko za zgodą lekarza – ma to ukrócić zwyczaj dokarmiania dzieci modyfikowanymi mieszankami, co utrudnia utrzymanie laktacji i tym samym karmienie dziecka piersią.

Prezeska fundacji Rodzić po ludzku Joanna Pietrusiewicz obawia się, że przepisy nie będą egzekwowane. Dopóki szpitale nie będą monitorowane i rozliczane z jego wprowadzenia, może pozostać zbiorem pobożnych życzeń. Już teraz wygląda tak np. kwestia łagodzenia bólu porodowego przy pomocy znieczulenia zewnątrzoponowego. Ani poprzedni, ani nowy standard nie wyjaśnia, czy znieczulenie to procedura, która przysługuje każdej kobiecie, czy nie. Nie mówi także, co dzieje się w sytuacji gdy rodząca słyszy, że nie dostanie znieczulenia, bo w szpitalu brakuje anestezjologów.

Nowa lista leków refundowanych

1371 leków od stycznia będzie miało niższe ceny. Na nowej liście refundacyjnej znajdą się m.in. leki na raka płuc, białaczkę i rdzeniowy zanik mięśni. Wokół tego ostatniego było w kraju ostatnio niemało zamieszania. Rdzeniowy zanik mięśni to choroba o podłożu genetycznym, która osłabia po kolei wszystkie mięśnie, uniemożliwia chodzenie, poruszanie nogami, rękami, głową, a kiedy dotrze do mięśni oddechowych – najczęściej zabija. Lekarstwo (aplikowane w szpitalu w formie zastrzyków) trzeba przyjmować do końca życia.

Od dwóch lat wiadomo, że SMA może być leczone. Terapia refundowana jest w 21 krajach Unii Europejskiej. W Polsce nad refundacją leku resort zdrowia zastanawiał się ponad 15 miesięcy. Pod ostatnią petycją do premiera w tej sprawie udało się zebrać 60 tys. podpisów.

Ministerstwo podkreśla, że w przeciwieństwie do innych krajów, w których lek na SMA jest refundowany tylko wybranym chorym, w Polsce będzie refundowany wszystkim. W sumie to zapotrzebowanie ok. 700 osób.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj