Świat

Pakt po polsku

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce sprawa związków partnerskich stała się właśnie jednym z centralnych tematów debaty publicznej.

Do laski marszałkowskiej wpłynął firmowany przez SLD projekt ustawy, w zasadniczych zrębach oparty właśnie na wzorze francuskim. Przede wszystkim tak jak we Francji możliwość zawarcia tej swoistej umowy o byciu razem uzyskać miałyby pary homo- i heteroseksualne. Połączeni aktem notarialnym (zgłoszonym do urzędu stanu cywilnego) partnerzy – ustanowiwszy wspólnotę majątkową – mogliby razem się opodatkować i po sobie dziedziczyć. Zyskają prawa do udziału w życiu partnera w rozmaitym sensie; rzecz na przykład w informacji o stanie zdrowia, odmowie składania zeznań czy też organizacji pogrzebu. Projekt pomija sprawę ewentualnej adopcji dzieci. Rozwiązaniu partnerstwa nie towarzyszyłby, oczywiście, proces rozwodowy, wszak byłaby to umowa oparta na woli stron. Unieważniałoby ją natomiast małżeństwo zawarte z inną osobą.

Projektowi, gotowemu od wielu miesięcy, a zgłoszonemu przez lewicę na starcie kampanii wyborczej, nie wróży się szybkiej sejmowej ścieżki. I premier, i marszałek Sejmu zapowiadają raczej zamrażarkę – do początku następnej kadencji. Lecz problem został wywołany. Nieuchronnie, zważywszy na to, ile krajów europejskich ma tę debatę już za sobą. U nas – też nieuchronnie – będzie ona gorąca. Instytucję małżeństwa bowiem chroni wyjątkowo silny Kościół i wyjątkowo zakorzeniona ślubno-weselna obyczajowość (wsparta prężnym biznesem). Ale nie sposób nie dostrzegać zmian w sposobie pojmowania i układania sobie życia przez młodą, wykształconą, głównie wielkomiejską Polskę. Tu dynamika też jest wyjątkowa.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną