Świat

Palą Londyn

Zamieszki na Wyspach i siła anty-multikulti

Londyn to nie Syria. Tu nie można wysłać do tłumienia zamieszek wojska i czołgów. I to z rozkazem: zabijać aż do skutku.

Londyńska policja działa w innym systemie. Musi się liczyć z konsekwencjami swych działań. Tym bardziej, że nie ma ostatnio dobrej prasy. „Bobbies”, kiedyś synonim policji przyjaznej ludziom, stają się częścią problemu, a nie jego rozwiązaniem.

Niedawno dwaj komendanci Metropolitan Police podali się do dymisji na tle afery hakerskiej w tabloidzie Ruperta Murdocha; do dziś pamięta się policji i służbom bezpieczeństwa, że nie wyłapała młodych terrorystów szykujących się do zamachu na metro w Londynie w 2005 r., za to zginął przypadkowy pasażer wzięty przez agentów za wspólnika zamachowców.

Problem ma wiele źródeł. Niejasna przyszłość brytyjskiego modelu integracji mniejszości etniczno-kulturowych, turbulencje ekonomii i finansów. Nie kto inny, jak premier David Cameron, obwieścił niedawno koniec „multi-kulti”. Obecny rząd brytyjski zapowiedział ostre cięcia wydatków publicznych, co z pewnością nie poprawiło nastrojów uboższej części społeczeństwa.

W takiej sytuacji lada iskra wystarczy do wzniecenia pożaru. Ale łatwość, z jaką pożar się rozszerzył, musi zaskakiwać. I niepokoić. Można spekulować, jaki udział w pożarze ma też technologia, pozwalająca się skrzykiwać wszystkim chętnym do rozrób ulicznych i wandalizmu pod hasłami walki o sprawiedliwość. Obraz jest więc bardzo niejasny. Z pewnością jednak tak gwałtowana fala zamieszek w kilku na raz miejscach dostarczy nowych argumentów zwolennikom głębokiej rewizji polityki rządowej

Przed ponad 80 laty Bruno Jasieński napisał powieść „Palę Paryż”. To wizja chaosu ogarniającego potężne i dumne miasto, jedną ze stolic imperializmu i kapitalizmu. Patrząc na sceny z Londynu AD 2011, można pomyśleć, że dzisiejsi buntownicy i wandale to późne wnuki Jasieńskiego.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Patrycja Bereznowska: do biegania same nogi nie wystarczą

Patrycja Bereznowska przebiegła przez piekło. Zajęła drugie miejsce na świecie.

Juliusz Ćwieluch
15.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną