Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zdrada za zdradę

Niemcy: autobiografia terrorysty

materiały prasowe
Willi Voss byłby zwykłym złodziejaszkiem, gdyby nie przypadek, który zmienił go w podwójnego agenta, a jego życiorys – w thriller.

Zapowiadał się na drobnego przestępcę, ale los rzucił go w wir światowego terroryzmu i amerykańskiego wywiadu. W latach 70. Willi Voss dzięki znajomości z kumplem z więzienia pomagał grupie palestyńskich terrorystów z Czarnego Września odpowiedzialnych za masakrę na olimpiadzie w Monachium. Później przeszedł na drugą stronę i jako agent CIA działał na dwa fronty. Po latach milczenia rozlicza się z przeszłością w wydanej właśnie autobiografii.

Zadatki na kryminalistę

Koszmarne dzieciństwo musiało zostawić ślad w psychice Willego. Z tego okresu pamięta poniżanie i wykorzystywanie seksualne.– Gdy byłem mały, czułem się bezsilny. Na każdym kroku dawano mi do zrozumienia, że jestem śmieciem. Kiełkowała we mnie żądza zemsty. Gdybym za młodu spotkał na swej drodze Andreasa Baadera, poszedłbym za nim i wylądował w słynnej grupie Baader-Meinhof – twierdzi Voss. Jako nastolatek starał się zaimponować kolegom. Za kradzież motocykla trafił na rok do więzienia dla nieletnich. I właśnie w więzieniu zawarł znajomość, która zmieniła jego życie.

Drogi Willego Vossa i Udo Albrechta, późniejszego lidera niemieckich neonazistów, skrzyżowały się dwukrotnie, za każdym razem w więzieniu. Gdy w 1968 r. Voss znów trafił za kratki, tym razem za włamanie, Albrecht już tam był. Imponował innym więźniom, deklarując że jest narodowym socjalistą i zamierza tworzyć grupy bojowe. Willemu nie przeszkadzało, że kumpluje się z przyszłym samozwańczym liderem Narodowego Frontu Wyzwolenia Niemiec. Pomógł mu nawet w ucieczce z więzienia. Albrecht udał się do Jordanii. Tam przyłączył się do palestyńskich terrorystów. To on polecił Vossa jako zaufanego człowieka Abu Daoudowi, jednemu z przywódców grupy terrorystycznej Czarny Wrzesień, który zaplanował zamach na olimpiadzie w 1972 r. w Monachium.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 9 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną