Świat

Wielka Brytania idzie po islamistów

xrichx / Flickr CC by 2.0
Brytyjski rząd chce walczyć z dżihadystami. Niektórzy działacze muzułmańscy są zaniepokojeni i obawiają się, że pomysły są zbyt radykalne i doprowadzą do powstania państwa policyjnego.

W roku wyborów parlamentarnych wszystko w polityce nabiera dwuznaczności. Nawet skądinąd zdrowe pomysły. Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May zaprezentowała rządowy program walki z islamistycznym ekstremizmem w Zjednoczonym Królestwie.

Opozycyjna Partia Pracy w zasadzie jest na „tak”, lecz już podważa propozycje konserwatystów. – Widzimy wielką lukę między retoryką rządu a rzeczywistością – oświadczyła Yvette Cooper, odpowiedniczka pani May w laburzystowskim gabinecie cieni.

Program May jest rozwinięciem jej wystąpienia z jesieni zeszłego roku na dorocznym zjeździe Partii Konserwatywnej. Kierunek wydaje się właściwy: wypracowanie spójnego planu działania państwa, hamującego radykalizację islamu w Wielkiej Brytanii. Spójnego, czyli koordynującego działanie ministerstw i służb specjalnych, w szczególności MSW i resortu edukacji. Tyle że islamski ekstremizm nie jest niczym nowym, a planów jego zwalczania powstało na Wyspach sporo.

Pani Cooper przypomniała o jednym z nich. Nosi nazwę Prevent. Po co mnożyć programy? Nie lepiej przejrzeć i uaktualnić już istniejące? Od razu też pojawiły się głosy ostrzegające przed nadużyciami. Zaniepokojeni są naturalnie szczególnie zainteresowani polityką rządu w tej dziedzinie brytyjscy działacze muzułmańscy. Jeden z nich, Manzoor Moghal, nie zawahał się powiedzieć, że propozycje May są zbyt radykalne i mogą doprowadzić do powstania państwa policyjnego.

Chłodna analiza nie potwierdza tych obaw. Propozycje May mieszczą się w ramach prawa i nie łamią praw człowieka i mniejszości muzułmańskiej. Stworzenie czarnej listy organizacji i działaczy islamistycznych, konfiskata budynków i pomieszczeń służących udowodnionej działalności ekstremistycznej, zakaz propagandy islamistycznej, kontrola szkół społecznych i policji pod kątem prewencji dżihadyzmu i nielegalnych praktyk religijnych, np. okaleczania genitaliów kobiecych – wszystko to ma sens. Wielka Brytania jest państwem praworządnym, gwarantującym prawa obywatelskie, w tym prawo do uczciwego sądu.

To, że propozycje May zostały zgłoszone u progu wyborów, nie odbiera im znaczenia. Tak samo nie psuje ich w niczym to, że konserwatyści mogą dzięki nim pozyskać grupę wyborców wahających się między partią Camerona a ksenofobiczną partią Farrage’a, secesjonisty z szeregów torysów.

Dla europejskich obserwatorów jest to jednak aspekt mniej ważny. Ich interesuje, czy i jak szybko antyislamistyczna polityka Brytyjczyków osiągnie zakładane cele. Na razie zanosi się na długi marsz, a to zła wiadomość. Cała Europa, nie tylko Wielka Brytania, powinna wypracować spójny i skuteczny plan skoordynowanych działań przeciwko dżihadystom.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną