Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Tajlandia po serii zamachów. Jest tam już bezpiecznie?

Reuters / Forum
Planując wakacyjne wyjazdy w Afryce i w Azji, trzeba dziś uwzględniać działania terrorystów.

W Tajlandii doszło do serii nieoczekiwanych zamachów. Jedenaście ataków zostało przeprowadzonych w czwartek i piątek w kilku miejscowościach, popularnych także wśród turystów. Zginęły cztery osoby, ponad dwadzieścia jest rannych.

Policja nie wie, kto stoi za zamachami, ale zapewnia, że nie łączy ich z organizacjami powiązanymi z islamistyczną międzynarodówką terrorystyczną. Dobrze skoordynowane ataki mają nie być autorstwa także ruchu walczącego o niepodległość odrębnego etnicznie i religijnie regionu na południu kraju. Tamtejsi partyzanci nie stronią od ładunków wybuchowych, ale dotąd nie atakowali cudzoziemców.

Choć zagraniczni eksperci, wnioskując po sposobie przeprowadzenia uderzeń, skłaniają się m.in. ku powstańcom z południa, to władze wolą mówić, że wybuchy wcale nie były aktami terroryzmu, ale sabotażem przeciwników armii, która aktualnie rządzi Tajlandią. W pierwszą niedzielę sierpnia Tajowie zaakceptowali w referendum projekt konstytucji dający właśnie wojsku decydującą rolę w państwie. „Sabotaże” mają wywołać wrażenie, że armia z rządzeniem, szczególnie zachowaniem bezpieczeństwa, sobie nie radzi.

Ataki przeprowadzone w kurortach oczywiście uderzają w branżę turystyczną, która w tym roku ma nadzieję przyjąć 32 mln zagranicznych gości. Planując wakacyjne wyjazdy w Afryce i w Azji, trzeba dziś uwzględniać działania terrorystów, coraz częściej atakujących urlopowiczów. Z tego powodu w tym roku miliony turystów nawet nie zastanawiały się nad nieeuropejskim wybrzeżami Morza Śródziemnego, także lipcowy pucz wystraszył przed Turcją. Na razie ministerstwa spraw zagranicznych, w tym polskie, nie ostrzegają przed wyjazdami do Tajlandii, radzą, by – cokolwiek to oznacza – „zachować ostrożność”.

Czy Tajlandia jest miejscem bezpiecznym? Dopóki nie zostaną ustaleni sprawcy, nikt nie będzie wiedział. W minionych latach opinii Tajlandii jakoś niespecjalnie przeszkadzały m.in. wielkie demonstracje, stan wyjątkowy, powstanie na południu albo duży zamach w Bangkoku, do którego doszło 17 sierpnia zeszłego roku – zresztą do dziś nie wskazano jego autorów.

Teraz „akty sabotażu” mają ten w miarę pozytywny obraz bezpiecznego miejsca umacniać. Wyglądają przecież na coś lokalnego, niezwiązanego z turystami i niewinnego niż zbrodnie przypisywane jak najgorzej kojarzącym się terrorystom.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną