Zagraniczna prasa o Morawieckim: Ma poprawić relacje z UE
„Gdyby Kaczyński przejął władzę, rząd pokazałby swoje twarde oblicze. Wybierając Morawieckiego, może dalej je ukrywać, tym razem za modernizatorskim premierem” – ocenia w komentarzu dla „Financial Times” Wawrzyniec Smoczyński z POLITYKI INSIGHT.
Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Rok Nowych Zadań”
Adam Stepien/Forum

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej „Rok Nowych Zadań”

Europejskie media zastanawiają się, dlaczego Jarosław Kaczyński woli rządzić „z zaplecza”, oraz jaką politykę zagraniczną poprowadzi Mateusz Morawiecki.

Komentarze brytyjskich mediów

Adam Easton, korespondent BBC w Warszawie, pisze, że wskazanie Morawieckiego nie było przypadkiem, bo Kaczyński jest zadowolony z pozostawania na „tylnym siedzeniu”. Dziennikarz dodaje, że Morawiecki może przyciągnąć do PiS centrowych wyborców z klasy średniej. „Ale to też ryzykowny wybór. Jako były bankier jest zaliczany do elit, a Beata Szydło była popularna i w większości postrzegana jako zwyczajna, ciężko pracująca polska kobieta” – ocenia Easton. BBC zwraca też uwagę, że Morawiecki był ekonomicznym doradcą Donalda Tuska, kojarzonego przez wyborców PiS z „rządami elit”.

Brytyjski „Financial Times” nazywa Mateusza Morawieckiego „modernizatorem”, który otrzymał od prezesa PiS zadanie poprawy relacji między Polską a Unią Europejską. „Jest byłym bankierem, który z łatwością rozmawia z międzynarodowymi inwestorami i swego czasu w Santanderze wzniósł się na szczyty polskiej branży finansowej”.

W rozmowie z „Financial Times” Wawrzyniec Smoczyński, szef POLITYKI INSIGHT, zaznaczył, że Morawiecki jest „jednym z umiarkowanych polityków w obozie PiS”, co ma pomóc ugrupowaniu „poprawić relacje z Unią Europejską, biznesem i umiarkowanymi wyborcami”. „Gdyby Kaczyński przejął władzę, rząd pokazałby swoje twarde oblicze. Wybierając Morawieckiego, może dalej je ukrywać, tym razem za modernizatorskim premierem” – ocenia Smoczyński.

Amerykańskie media o Polsce

Rick Lyman z „New York Timesa” podkreśla, że mimo zmiany na stanowisku premiera „niekwestionowany przywódca partii, Jarosław Kaczyński, zachowa realną władzę w coraz bardziej autorytarnym rządzie”. Nie bez znaczenia jest i to, że Morawiecki był postrzegany przez kierownictwo partii jako lepiej wykwalifikowany do reprezentowania Polski wobec zachodnich przywódców, zwłaszcza urzędników Unii Europejskiej, według których dryf polskiego rządu w prawą stronę jest zagrożeniem dla jedności bloku”.

Komentarze niemieckich mediów

Reinhard Veser w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze: „Okoliczności dymisji premier Szydło pokazują, że w PiS – partii sprawiającej wrażenie monolitu – toczy się walka”. „Wydarzenia tego tygodnia pokazują, że w szeregach PiS są napięcia, których nawet Kaczyński nie jest w stanie utrzymać pod kontrolą. A przedłużająca się rekonstrukcja rządu świadczy o tym, że 49-letni Mateusz Morawiecki był najwidoczniej trudny do przeforsowania w partii”.

Według dziennikarza „FAZ” partia ma problem z wytłumaczeniem swojemu twardemu elektoratowi, dlaczego lubiana Szydło musi ustąpić, i to człowiekowi przyjaznemu biznesowi.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj